• Medzinárodný projekt na podporu demokratických hodnôt

Chcete zvýšiť svoje kompetencie pre posilňovanie demokracie?

Chcete posilniť svoje učiteľsko-žiacke tímy?

Chcete si vyskúšať niečo originálne spolu s vyučujúcimi a mladými ľuďmi z iných krajín?

Je tu zaujímavá príležitosť!

Spoločný program pre projekty medzinárodnej spolupráce financovaný Európskou úniou,  implementovaný Radou Európy

PODPORA VZDELÁVANIA K DEMOKRATICKÉMU OBČIANSTVU A ĽUDSKÝM PRÁVAM.

Programový cyklus:

Zavádzanie rámca kompetencií pre demokratickú kultúru Rady Európy do praxe.

Názov projektu:

NÁSTROJE NA REALIZÁCIU RÁMCA KOMPETENCIÍ PRE DEMOKRATICKÚ KULTÚRU

Ciele:

o   Rozvinúť praktické nástroje na implementáciu Rámca kompetencií pre demokratickú kultúru (ďalej „KDK“); učiteľská a žiacka/študentskú účasť a spolupráca;

o   Podporiť učiteľky, učiteľov a vedenia škôl pri poskytovaní kompetencií pre demokratickú kultúru študujúcim žiakom a žiačkam;

o   Podporiť žiačky a žiakov pri vyhľadávaní, získavaní a spracovaní informácií a pri príprave video materiálu.

Aktivity:

1. Výskum dokumentov v oblasti vzdelávacích systémov zúčastnených krajín vrátane SR, zameraný najmä na identifikáciu myšlienok a princípov                              komplementárnych s "Rámcom kompetencií pre demokratickú kultúru". Základ pre realizáciu KDK v zúčastnenej krajine.

ü  Január – marec 2017

2. Príprava metodického programu "Zapojenie študujúcich žiačok a žiakov do implementácie KDK v školskej praxi". Príprava usmernení s            praktickými návrhmi pre učiteľskú a žiacku/študentskú komunitu (obsah: čo sú KDK, pojem demokratickej kultúry, čo je/nie je prejav demokratickej kultúry,          ako vytvoriť krátke video, ako používať on-line platformy na šírenie informácií, atď.).

ü  Február – marec 2017

3. Pilotné testovanie vzdelávacieho programu. Organizovanie vzdelávacích podujatí (v každom kraji SR jedno, spolu 8 x 1-dňové tréningy á 15 učiteľských        a 15 žiackych účastníčok a účastníkov, spolu za kraj 30, spolu za SR: 240 ľudí).

ü  Marec – máj 2017 (vzdelávacie podujatia v SR 19. – 28 apríla 2017)

4. Príprava žiackych/študentských videí na báze osvojenia si kompetencií pre demokratickú kultúru. Autori a autorky sa zamerajú na praktické          príklady toho, čo podľa nich je a čo nie je prejavom demokratickej kultúry (prioritne na vlastnej škole).

ü  Apríl – jún 2017 (príprava videí v rozsahu 1-2 min. s termínom dodania do 31.5.2017;

vyhodnotenie videí v júni 2017; vyhlásenie výsledkov v septembri 2017)

5. Príprava on-line platformy, utriedenie a publikovanie pripraveného materiálu.

ü  Jún – september 2017

6. Koordinačné stretnutia zástupcov a zástupkýň partnerských štátov v priebehu realizácie projektu    (podľa koordinátora projektu).

Partnerské krajiny:

Andorra – pridružená krajina

Chorvátsko – účastnícka krajina

Gruzínsko – koordinátorská krajina

Slovenská republika – účastnícka krajina

Inštitúcie/organizácie za SR:

o   N árodný ústav celoživotného vzdelávania : koordinátor

o   Celoštátna komisia Olympiády ľudských práv : podporovateľ (zabezpečí spoluprácu pri realizácii vzdelávacích aktivít projektu a ich udržateľnosť)

o   Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku : účastník (zabezpečí výskum, tvorbu vzdelávacieho/školiaceho/metodického materiálu a udržateľnosť aktivít  projektu)

o   UNESCO katedra pre ľudskoprávne vzdelávanie na Univerzite Komenského v Bratislave : účastník (odborná garancia výskumu a výstupov projektu)

o   Nezávislá platforma pre európsku dimenziu na školách : účastník (zabezpečí styk učiteľskej a žiackej/študentskej cieľovej skupiny) & TEUS, Učitelia a učiteľky pre Európsku úniu Slovensko : účastník (zabezpečí styk s učiteľskou a žiackou/študentskou cieľovou skupinou)

o   Academia Istropolitana Nova: účastník (organizačná a metodologická podpora)

o   Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR : podporovateľ

Ako sa zapojiť a čo treba sledovať:

o   vzdelávacie podujatia, ktoré sa budú konať 19. – 28 apríla 2017 (8 podujatí na 8 miestach; 1-dňové tréningy á 30 učiteľských a žiackych účastníčok a účastníkov) a sú príležitosťou pre osvojenie si kompetencií pre demokratickú kultúru a pre nadobudnutie praktických zručností pre nakrútenie videa (len žiacka časť);

o   nakrútenie videa a jeho zaslanie do súťaže (v termíne do 31.5.2017) sledujte pravidelne webové sídlo Národného ústavu celoživotného vzdelávania www.nuczv.sk  alebo webové sídlo Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR www.minedu.sk.

Výzva a pokyny pre nakrútenie videí budú zverejnené koncom februára alebo začiatkom marca 2017.

Inšpirácia pre prípravu videa:

Minulý rok sa na báze spolupráce Olympiády ľudských práv (OĽP) a YFU Slovensko uskutočnila súťaž, pilotný ročník YFU video súťaže „Poď na Slovensko!“ – predstavenie našej krajiny rovesníkom ako miesta, ktoré stojí za to spoznať a ktoré nám má čo dať. Do súťaže sa mohli zapojiť účastníčky alebo účastníci OĽP (aktuálneho školského či krajského kola alebo bývalí účastníci) a natočiť na danú tému krátke video. Víťazom sa stal Richard N. Ch. Schindler. Jeho víťazné video si môžete pozrieť tu: http://bit.ly/yfuslovensko.

Vypracovala koordinátorka projektu: Mgr. Mária Juristová

V Hlohovci, 20.2.2017                                                                                                                                                                     Schválila: PaedDr. Danica Bartoňová, riaditeľka školy