• Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu

•

Študenti Gymnázia Ivana Kupca v Hlohovci získali bronzovú medailu Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) je komplexný rozvojový program, ktorý dáva mladým ľuďom vo veku 14 až 24 rokov šancu rozvinúť svoje schopnosti a charakterové vlastnosti pre reálny život, naplniť svoj potenciál a pomôcť im uspieť v živote. Program je súčasťou celosvetovej Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu a už od roku 1956 podporuje mladých ľudí naprieč spoločnosťou v 140 krajinách po celom svete na ich ceste k samostatnosti, sebavedomiu, úspechu v živote a sociálnemu cíteniu. Slovensko získalo akreditovanú licenciu programu 30. marca 2016.

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu je postavená na štyroch kľúčových oblastiach, do ktorých sa mladí ľudia zapájajú: rozvoj talentu, dobrovoľníctvo, šport a dobrodružná expedícia. Všetky oblasti majú tri úrovne náročnosti, od bronzovej až po zlatú. Za dosiahnutie každej z nich je mladý človek ocenený a motivovaný k ďalšiemu rozvoju.

Na Gymnáziu Ivana Kupca  v Hlohovci mali študenti pod vedením Mgr. Zuzany Lukáčovej a Mgr. Ivany Fázikovej možnosť zapojiť sa do programu medzi prvými na Slovensku už v školskom roku 2016/2017. Počas šiestich mesiacov usilovne a vytrvalo pracovali na plnení cieľov, ktoré si sami stanovili a nakoniec absolvovali dobrodružnú expedíciu, na ktorej si vyskúšali, ako dokážu prežiť v prírode. Ich snaženie bolo odmenené 26. septembra 2017 na slávnostnej ceremónii v Nitre, kde si z rúk zástupcov Národnej kancelárie DofE a inšpiratívnych ľudí z podnikateľského prostredia prevzali bronzovú medailu a certifikát.

Špeciálnej pozornosti sa dostalo absolventovi gymnázia Martinovi Majtánovi (v súčasnosti študentovi Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave). Martin vo svojom rodnom Leopoldove založil a prevádzkuje voľnočasové centrum s čajovňou. Podľa Martina má centrum veľký potenciál, zorganizoval v ňom už viaceré diskusie, workshopy a premietania filmov. Počas ceremónie v Nitre dostal priestor na prezentovanie svojho centra a budúcich plánov.

Adela Kubranská, študentka 4.B triedy, sa v novembri zúčastnila ešte jednej špeciálnej ceremónie v Bratislave. Tam bola za prítomnosti člena britského princa Edwarda ocenená za mimoriadnu usilovnosť v oblasti rozvoja talentu. Adela napísala 12 kapitol fantasy románu, ktorý publikovala na internete.

Všetkým oceneným študentom blahoželáme a veríme, že budú motiváciou pre ďalších mladých ľudí, ktorí chcú svoj voľný čas tráviť zmysluplne.