• Študentské voľby

ŠTUDENTSKÉ VOĽBY 2019

Cieľom Študentských volieb nie je propagovať v škole “činnosť politických strán a politických hnutí”, ale prostredníctvom práce so spoločenskými fenoménmi a ich pomenovaním, následnou analytickou a syntetickou prácou, s využitím metód diskusie a debaty, rovesníckeho vzdelávania, práce so zdrojmi, zážitkového a skúsenostného učenia a pod. u študentov a študentiek rozvíjať nasledovné schopnosti, kompetencie, hodnoty a postoje potrebné pre život v demokratickej spoločnosti:

● Kritické myslenie,

● Schopnosť pracovať s informáciami a dátami a myslieť analyticky aj synteticky,

● Schopnosť myslieť v kontexte a v súvislostiach,

● Schopnosť argumentácie, diskusie a deliberácie,

● Mediálna gramotnosť,

● Schopnosť rozoznať propagandu, neúplné, nepravdivé, klamlivé alebo zavádzajúce informácie,

● Schopnosť vyvodzovania záverov na základe dôkazov a argumentov,

● Rozhodovacie schopnosti,

● Schopnosť, ochota a záujem zapojiť sa do občianskeho života,

● Zodpovednosť,

● Občianska participácia a angažovanosť,

● Porozumenie dôležitosti demokratickej vlády a jej udržiavania a rozvoja,

● Porozumenie mechanizmov zastupiteľskej demokracie a nadobudnutie vedomostí v tejto oblasti,

● Uvedomenie si práv a povinností občana Slovenskej republiky,

● Nadobudnutie rešpektu k základným princípom demokracie,

● A mnohé iné tak, ako je to uvedené vo vzdelávacích štandardoch predmetu Občianska  náuka, takže zároveň ponúka otvorenú príležitosť na rozvoj  výkonových štandardov  študentov a študentiek popri systematickom napĺňaní tých obsahových.

Realizácia Študentských volieb na škole by pritom mala uplatňovať tieto princípy výchovy a vzdelávania k demokratickému občianstvu:

1. Integrácia všetkých troch dimenzií procesu učenia:

● zručnosti a kompetencie,

● poznatky a informácie,

● hodnoty a postoje,

2. Kombinácia 3 didaktických prístupov:

● učenie “pre” demokraciu,

● učenie “v” demokratickom prostredí školy,

● učenie “o” demokracii,

3. Otvorenosť a demokratickosť:

● bez indoktrinácie,

● priznanie kontroverzie,

● rôznorodosť prístupov.

ŠTUDENTSKÉ VOĽBY 2018

Študentské voľby prostredníctvom zážitkového vzdelávania vychovávajú stredoškolákov k aktívnemu občianstvu.

Študentské voľby sú presnou simuláciou skutočných volieb so všetkým, čo k tomu patrí – volebná miestnosť, komisia, lístky, urna a skutoční kandidáti.

Od bežných volieb sa líšia voličmi. Študentské voľby sú zamerané na žiakov stredných škôl, ktorí majú pätnásť a viac rokov a chcú, aby bolo počuť ich hlas.

V Študentských voľbách môžu študenti nielen zvoliť ktorúkoľvek reálnu stranu či kandidáta, ale aj sami zasadnú do volebných komisií .

Študentské voľby predovšetkým dávajú mladým priestor vyjadriť svoj názor. Podporujú dialóg o politickom dianí na Slovensku a uvádzajú poučky o demokracii z učebníc občianskej náuky do praxe. Nikdy nie je príliš skoro začať sa zaujímať o verejné dianie a práve Študentské voľby môžu byť pre študentov prvým krokom k občianskej zodpovednosti

Prispievajú tiež k prebúdzaniu záujmu mládeže o ich budúcnosť a budúcnosť Slovenska.  Potrebujeme mladým povedať, že na nich záleží a že to všetko majú vo svojich rukách. Aj to môže byť konečným efektom volieb „na nečisto“.

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/20923277/uskutocnia-sa-studentske-volby-maju-aj-odporcov.html#ixzz5Twjmdvkw

Organizátor: prestredoskolakov.sk

fb.com/PreStredoskolakov