• Detstvo bez násilia

• Skoro každý už zažil násilie. Byť obeťou násilia bolí. Ak chcete uniknúť násiliu, musíte vedieť rozlíšiť, čo je násilie. Alebo inými slovami: ktoré správanie je v poriadku a  ktoré je  prejavom násilia? Násilie má veľa tvárí... Väčšinou sa začína veľmi neškodne: ľudia majú rôzne názory -  každý chce uplatniť ten svoj. Ak nevie presvedčiť argumentmi, začne používať iné metódy -  vykrikujete na seba, padajú nadávky aj vyhrážanie. Tu už môžeme hovoriť o násilí - násilí slovami, ktoré sa tiež nazýva slovné (verbálne) násilie. Toto môže prerásť až do  fyzického násilia. Fyzické násilie je najviac viditeľné a najčastejšie sa o ňom aj hovorí. Často je to však len koniec reťazca udalostí týkajúcich sa násilia.

Veľmi rozšírené je aj  psychické  násilie. Psychické násilie je „neviditeľné“, schováva sa do rôznych foriem, môže trvať dlhodobo a tvári sa neškodne. Dnes je prítomné aj na internete a spôsobuje  veľa bolesti. Častokrát ide ruka v ruke so sexuálnym násilím a deti, ktoré ho zažili alebo zažívajú,  majú strach alebo sa hanbia o tom niekomu povedať... Osobitou formou je zanedbávanie, keď rodič alebo dospelá osoba, ktorá sa o dieťa stará, si svoje povinnosti neplní – nezaujíma sa o zdravie dieťaťa, jeho potreby, necháva ho často osamote alebo mu slúži ako „zlý príklad“...

Užitočné odkazy:

Dohovor o právach dieťaťa