• Poruchy príjmu potravy

• Poruchami príjmu potravy trpia najmä dievčatá (90% pacientov sú dievčatá). Ako zistíš, že máš problém s prijímaním potravy? Poďme spolu zistiť niečo o tomto probléme:

Poznáme dve poruchy príjmu potravy:

1. mentálna anorexia úmyselné znižovanie hmotnosti vyvolané a udržiavané diétami, nadmerným cvičenim, zvracaním a zneužívanim liekov (najmä preháňadiel). Hmotnosť je podpriemerná až extrémne nízka, napriek tomu je snaha ďalej chudnúť.

2.mentálna bulímia -  opakované záchvaty prejedania veľkým množstvom jedla, po ktorom nasleduje zvracanie alebo kompenzácia iným spôsobom (nedmerné cvičenie, zneužívanie liekov – najmä preháňadiel, obdobia hladovania). Hmotnosť je zväčša normálna alebo na spodnej hranici normy.

Samy dievčatá si tieto ochorenia neuvedomujú. Chorobu by si malo všimnúť okolie.

Tu sú hlavné príznaky anorexie:

• nespokojnosť s postavou,
          • psychické problémy - depresia, úzkosť,
          • odmietanie jedla, resp. zvracanie po jedle,
          • prehnaná fyzická aktivita, požívanie liekov a častá diéta.

Príčiny:

1. Povaha: Mentálnou anorexiou sú najviac ohrozené perfekcionistky zamerané na výkon, ktoré zle znášajú zlyhanie a chceli by byť vo všetkom „dokonalé“.
          Mentálnou bulímiou sú viac ohrozené dievčatá, u ktorých často kolíše nálada, mávajú pocity prázdnoty, smútku, agresivity voči sebe a väčšiu tendenciu vyhľadávať pôžitky.

2. Vzťahy v rodine: Často krát ide o rodiny, kde sa nehovorí o negatívnych pocitoch, kde sú vysoké nároky na výkon u dieťaťa, rodičia sa snažia dieťa vo všetkom kontrolovať, je málo emočnej podpory v rodine alebo sa rodina snaží navonok pôsobiť vždy perfektne. Rizikové sú aj chaotické rodiny, kde sa každý inak stravuje a neplatia žiadne pravidlá.

3. Prostredie: Rizikové je prostredie s priamymi nárokmi na štíhlosť – baletky, modelky, gymnastky atď.

4. Kultúra: Všeobecný dostatok jedla a menej pohybu vytvára podmienky pre nadváhu u väčšej časti populácie. Štíhlosť je naproti tomu ponúkaná médiami ako kritérium úspechu v živote. To má vplyv na sebahodnotenie u mladých ľudí, pocit hodnoty vychádza prevažne z atraktívneho vzhľadu. Mladej generácii sa nedostatočne ponúkajú vnútorné hodnoty ako protiváha k ideálu krásy.

Začiatok:
          najčastejšie vo veku 14-18 rokov

Telesné následky:
          – úbytok mozgovej hmoty pri hladovaní (vratný neskôr nevratný)
          – poškodenie zubnej skloviny, uvoľňovanie zubov z ďasien, kazivosť zubov
          – rozleptanie sliznice pažeráka, zriedkavo i prasknutie pažeráka pri opakovanom zvracaní – smrteľné riziko
          – spomalené vyprázdňovanie žalúdka, časté „pálenie záhy“
          – porucha pohyblivosti čriev – chronická zápcha, nafukovanie brucha po jedle
          – zápal pankreasu
          – kŕče vo svaloch a svalová slabosť z nedostatku vitamínov a iónov
          – amenorea (vymiznutie menštruačného krvácania), neplodnosť (hormonálne poruchy)
          – spomalený tep a znížený tlak krvi, srdcové arytmie (z nedostatku draslíka – straty zvracaním) – smrteľné riziko
          – chudokrvnosť z nedostatku železa, nedostatok krviniek a krvných doštičiek z útlmu kostnej drene pri hladovaní
          – osteoporóza – odvápnenie kostí, zlomeniny i pri bežnom pohybe
          – suchá praskajúca koža, zápal kože v okolí úst (zvracanie)
          – lanugo – jemné chĺpky na koži tváre a trupu pri extrémnom vychudnutí
          – vypadávanie vlasov, lámavosť vlasov a nechtov (nedostatok vitamínov)
          – akútne zlyhanie obličiek (pri zneužívaní liekov na odvodnenie a preháňadiel)
          – psychické následky: strata všetkých záujmov a vzťahov, sklon k izolácii, strata kritickosti k neprimeranému chudnutiu, poruchy koncentrácie, pokles psychického výkonu, nedôvera v seba aj v ostatných, vzťahovačnosť, depresie, úzkosti, podráždenosť, pocity viny a hanby, samovražedné myšlienky.

Čo robiť:
          – nebuďte na to sami – zdôverte sa niekomu, komu veríte;
          – skúste sa stravovať spolu s kamarátmi, s rodinou, byť viac s ľuďmi pri jedle a po jedle. Skúste jesť trikrát denne primerané porcie (jedlo na jeden veľký tanier) medzitým malá desiata a olovrant
          – ak tieto opatrenia zlyhajú, poraďte sa s odborníkom na duševné zdravie (psychiatrom alebo psychológom).

Kontakty na odbornú pomoc:
          – psychiater v mieste bydliska, iný psychiater, školský psychológ alebo iný klinický psychológ (napr. v miestnom Centre pedagogicko-psychologického poradenstva)
          – www.dusevnezdravie.sk v sekcii „Poruchy príjmu potravy“
          – linka pomoci: poradna@dusevnez.sk

Prevzaté zo stránky: https://www.dusevnezdravie.sk/poruchy-prijmu-stravy/