• Etická výchova

Seminár Etická výchova v MŠ alebo Poďme sa priateliť | Kurzy pre dospelých

• Bezpečne v triede aj na internete

• Dňa 1.10.2021 sa na našej škole uskutočnil projektový deň „Bezpečne v triede aj na internete“ zameraný na prevenciu proti šikane a kyberšikane. Zúčastnili sa ho žiaci prvého a druhého ročníka štvorročného gymnázia. Projekt sa uskutočnil v spolupráci s organizáciou EDUMA.

Eduma je organizácia, ktorá ponúka inovatívny vzdelávací portál „Onlineziva­kniznica.sk“. Online živú knižnicu tvoria videá s príbehmi ľudí s rôznymi prekážkami, ako sú napr.: pôvod, chudoba, handicap. Pomocou týchto videí (storytelling) sprostredkúva odvážne výpovede ľudí s prekážkami, ktorí otvorene hovoria o svojich potrebách a pomenúvajú problémy, ktoré ich trápia. Prostredníctvom tohto portálu a tohto dňa sa žiaci učili porozumieť potrebám ľudí s prekážkami v našej spoločnosti.

Projektový deň začal ranným kruhom, počas ktorého sa žiaci oboznámili s programom celého dňa a témou projektu. Senzibilizácia k tejto téme prebehla pomocou Dixit-kariet. Pomocou nich vyjadrovali žiaci svoje pocity k téme a podelili sa o svoje vedomosti, resp. postrehy súvisiace s danou témou.

V druhej časti tohto dňa si žiaci pozreli videá zo živej online knižnice, v ktorých ľudia, ktorí prežili šikanu, zdieľali svoje pocity a skúsenosti z reálneho života. Po vzhliadnutí videa prebehla v skupine diskusia o vzniknutých pocitoch.

V ďalšej časti sa uskutočnila online prednáška s Lenkou Nemcovou z internetovej poradne, počas ktorej mohli žiaci pomocou portálu slido.sk vyjadriť svoj názor, resp. klásť otázky k tejto téme.

V záverečnej časti sa žiaci podelili o svoje zážitky z jednotlivých častí tohto dňa a  zhodnotili celý projektový deň.

•                  Etická výchova skrytá v rozprávke