• Zabudnuté Slovensko

Zabudnuté Slovensko

Občianska iniciatíva "Zabudnuté Slovensko" vznikla po voľbách v marci 2016. Organizátormi sú občiansky aktivista Michal Karako a novinár Andrej Bán. Ich cieľom je diskusia na témy extrémizmu, aktivity proti fašizmu, ako aj rôznym formám xenofóbie či intolerancie a násilia.

Obsahovou stránkou je diskusia s verejne známymi osobnosťami na témy slobody, extrémizmu, xenofóbie, ale aj novodobej histórie Slovenska 20. storočia so zameraním na totalitné režimy, ktoré výrazne formovali a zasahovali do verejného aj súkromného života. Koncerty a diskusie sú zároveň vyjadrením spolupatričnosti jednotlivým regiónom Slovenska a akousi symbolickou podporou v tom, aby na nich „zodpovední“ ľudia mysleli a riešili konkrétne problémy v nich dlhodobo a adresne.

Hlavnými zástupcami iniciatívy a organizátormi sú novinár Andrej Bán a občiansky aktivista  Michal Karako.

Program bol  rozdelený na doobedňajšie premietanie dokumentu Cesta Magdalény Robinsonovej od režiséra Mareka Šulíka s  diskusiou so študentmi stredných škôl a podvečerné podujatie pre verejnosť.Študentii sa mohli rozprávať so známym neurológom Pavlom Traubnerom, mužom, ktorý prežil holokaust. Okrem neho mohli diskutovať s historikom Ústavu pamäti národa Patrikom Dubovským, sociologičkou Oľgou Gyarfášovou a  moderátorom, novinárom a fotografom Andrejom Bánom.

Mgr. Mária Juristová