• Medzinárodná výmena so Švédskom

• Návšteva zo švédskej družobnej školy Djuråsskolan na Gymnáziu Ivana Kupca v Hlohovci

Projekt medzinárodnej výmeny so Švédskom funguje na Gymnáziu Ivana Kupca už od roku 2009. Jeho koordinátorkami sú Mgr. Zuzana Lukáčová a Mgr. Jana Konczová. V školskom roku 2017/2018 prebehne výmena študentov už po štvrtý raz. Pre študentov gymnázia sú výmenné pobyty veľkým prínosom, pretože im umožňujú spoznať novú krajinu a kultúru, vyskúšať si, aké je to žiť a prispôsobovať sa v hostiteľskej rodine a samozrejme komunikovať v cudzom jazyku. Samotným pobytom vždy predchádza prípravná fáza, počas ktorej študenti so svojimi švédskymi partnermi diskutujú o rôznych témach. Vďaka týmto diskusiám sa naučia veľa zaujímavého o partnerských krajinách a pripravia sa na pobyt v nich.

Švédski študenti so svojim pedagogickým dozorom navštívili GIK v dňoch 29.10.-4.11.2017. Študenti GIK s koordinátorkami projektu im pripravili zaujímavý program, ktorý im pomohol prekonať počiatočnú hanblivosť a zároveň im sprostredkoval veľa poznatkov o histórii a zaujímavostiach Slovenska. Hlohovčania ukázali svojim hosťom Múzeum holokaustu v Seredi i hrad Červený Kameň a nechýbala ani prehliadka Bratislavy. Pripravili pre nich otvorené hodiny chémie, multimediálnej matematiky a francúzskeho jazyka a svoje športové sily si zmerali počas florbalového zápasu. Navštívili aj aquapark v Trnave, zahrali si bowling a vyskúšali lukostreľbu. Zaujímavá bola aj prehliadka výrobnej prevádzky švédskej firmy SCA v Hlohovci, ktoré vyrába papierové obrúsky. So slovenskými zvykmi a tradíciami oboznámili svojich partnerov počas workshopov zameraných na pletenie košíkov, pečenie vianočných oplátok a „scískancov“ i na maľovanie ľudových motívov na tašky. Veľký úspech mal aj halloweenský večierok a kultúrny program pripravený špeciálne pre Švédov. Jeden deň bol vyhradený na individuálne programy švédskych študentov s ich hostiteľskými rodinami.

Na konci pobytu Švédov na Slovensku bolo jasné, že vznikli priateľstvá, ktoré pretrvajú ešte dlho a všetci účastníci projektu sa už teraz tešia na budúce stretnutie vo Švédsku v marci 2018.