• Šikanovanie

• Vieš, čo je šikanovanie? (prevzaté zo stránky www.prevenciasikanovania.sk)

Šikanovanie je to, keď jedno alebo viac detí úmyselne a opakovane ubližuje druhým. Znamená to, že niekto Tebe alebo niekomu, kto sa nemôžeš brániť, robí niečo nepríjemné, niečo, čo si neželá, čo mu ubližuje alebo ho zraňuje.

Šikanovanie je:

1. keď ťa spolužiaci opakovane urážlivo prezývajú, posmievajú sa ti
          2. keď sa ti vysmievajú za to, ako sa obliekaš, z akej rodiny pochádzaš, za to, že sa dobre učíš, že poslúchaš učiteľov a pod.
          3. keď ťa spolužiak núti urobiť nejakú vec
          4. keď ťa nútia odísť z vyučovania alebo ti nedovolia ísť zo školy domov
          5. keď Ti spolužiak berie desiatu, peniaze alebo osobné veci
          6. keď ti spolužiaci robia veci, ktoré sú ti nepríjemné
          7. keď ťa spolužiaci ignorujú a nevšímajú si ťa

Keď sa voči Tebe niekto správa tak, ako je to vyššie uvedené, potom pravdepodobne si obeťou šikanovania!

Často deti hovoria, že takéto správanie je v poriadku, že sa to môže, že to tak má byť.

To nie je pravda!

Nikomu, ani Tebe, nesmie nikto ubližovať, trápiť Ťa a zraňovať!

.

Máš aj ty pocit, že ťa šikanujú? Viem, že sa bojíš a že je to ťažké. Ale aj u nás v škole sú ľudia, ktorí ti môžu pomôcť, napr. tvoj obľúbený učiteľ, triedny učiteľ alebo výchovná poradkyňa. Naber odvahu a vyhľadaj nás, ak máš problémy.

Prečítaj si stránku http://www.prevenciasikanovania.sk , zistíš, čo je kyberšikanovanie, a nájdeš aj telefónne čísla liniek, ktoré ti pomôžu, ak chceš ostať v anonymite.