• Aktivity a činnosť predmetovej komisie Človek a príroda (2018/2019)

Na tejto stránke vás chceme oboznámiť s našou aktuálnou činnosťou a aktivitami. Môžete si tu prečítať, aké exkurzie a vychádzky zorganizovali naši učitelia. Oboznámite sa so zaujímavými hodinami fyziky, biológie a chémie. Okrem toho vás budeme informovať, do akých súťaží a iných aktivít zapájame našich študentov.

Aktualizované: 17. mája 2019

Exkurzia Švajčiarsko - CERN, Technorama

V dňoch 27. apríla 2019 až 1. mája 2019 bola zorganizovaná exkurzia do Švajčiarska z predmetov fyzika a nemecký jazyk.

Navštívili sme Švajčiarske centrum vedy Technorama v meste Winterthur, kde sme si mohli vyskúšať rôzne fyzikálne pokusy na interaktívny exponátoch. Absolvovali sme prehliadku historickej časti mesta Ženeva. Navšívili sme najrozsiahlejšie výskumné centrum jadrovej fyziky na svete - CERN s podrobnou prednáškou so slovenským fyzikom Michalom Zamkovským. V horskom stredisku Chamonix sme plánovali výlet lanovkou na AquillediMidi s výhľadom na Mont Blanc. Bohužiaľ sme výlet lanovkou neabsolvovali z dôvodu zlých poveternostných podmienok. Potom sme sa premiestnili do mesta Zurich, kde sme videli historické zaujímavosti mesta. Posledný deň sme navštívilI najväčšie vodopády strednej Európy - Rýnske vodopády s hradom Laufen.

Študenti mali možnosť rozprávať v nemeckom, ale aj francúzskom jazyku. Domov sme odchádzali s nezabudnuteľnými zážitkami.

Po exkurzii študenti vypracovali prezentácie a krátke video pre ostatných spolužiakov o priebehu exkurzie a prírodných, technických a kultúrnych pamiatkach Švajčiarska.

Aktualizované: 27. marca 2019

Exkurzia Viedeň - Technické múzeum

Dňa 18. marca 2019 bola zorganizovaná exkurzia do Viedne z predmetov nemecký jazyk, fyzika a informatika.

V rámci exkurzie sme navštívili Technické múzeum, zámok Schonbrunn, zámocké záhrady a dom Hundertwassera. Cieľom návštevy Technického múzea bolo oboznámiť žiakov s históriou technických vynálezov, vyskúšať si prostredníctvom interaktívnych exponátov ich fungovanie. Študenti si overili svoje jazykové schopnosti v praxi, zoznámili sa s históriou a osobnosťami nemecky hovoriacej krajiny.

Exkurzie sa zúčastnili študenti z tried sexta, II.A a II.B.

aktualizované: 6. novembra 2018

Exkurzia v Banskej Štiavnici

Dňa 16. októbra 2018 sa žiaci triedy kvarta a tercia zúčastnili exkurzie do Banskej Štiavnice, do mesta, ktoré je známe hlavne ťažbou striebornej rudy a iných drahých rúd.

Naša prvá zastávka bola v Banskom múzeu v prírode. Po úvodnej inštruktáži nasledovala prehliadka banského múzea, kde sme mali možnosť ísť do podzemia. Vchádzali sme tam štôlňou Bartolomej. Po prezretí bane nasledovala prehliadka historického námestia Banskej Štiavnice s  morovým stĺpom na námestí sv. Trojice a neskôr  Starého zámku, ktorý slúžil ako protiturecká pevnosť.

Potom sme navštívili  jediný zachovaný vodný mlyn na Slovensku v Bohuniciach. Dozvedeli sme sa, z čoho sa skladá mlyn a pani sprievodkyňa nám poukazovala typické obydlie, v ktorom v minulosti mlynár býval.

Posledná zastávka našej exkurzie boli Skalné obydlia v Brhlovciach

Autor: RNDr. Karin Minarovská

aktualizované: 1. októbra 2018

Exkurzia - Moderné vyučovanie fyziky v Elektrárni Piešťany

Dňa 26. septembra 2018 sa študenti tried kvarta a kvinta zúčastnili exkurzie v Elektrárni Piešťany. Každá trieda absolvovala dva workshopy z predmetu fyzika:

kvarta:        Ako oklamať svoje zmysly?

Energia v súvislostiach

kvinta:         Osvieť si svoj dom

Energia v súvislostiach

Všetky workshopy boli interaktívne, kde sa po celý čas mohli študenti aktívne zapájať a využiť svoju tvorivosť. Toto zážitkové vučovanie bolo príjemným a aj užitočným oživením predmetu fyzika.