• Enviromentálna činnosť

• Koncepcia environmentálnej činnosti

šk.rok 2016/2017

Koncepcia environmentálnej činnosti chápe študenta ako súčasť ekologickej a environmentálnej výchovy, s cieľom podporovať jeho environmentálne myslenie a vytvorenie, čo najvhodnejšieho životného prostredia v škole, v mieste bydliska, v meste, obci a pod..

Kým cieľom ekologickej výchovy v škole je, aby sa žiaci zaoberali témou prírody a životného prostredia, environmentálna výchova zahŕňa obsahovo, metodicky aj didakticky poznatky z iných aplikovaných a spoločenskovedných odborov. Pojem „environment“ je anglický výraz pre prostredie a okolie.

Hlavným cieľom environmentálnej činnosti  v školskom roku 2016/2017 bude formovať a rozvíjať také osobnostné kvality, ktoré usmernia žiakov chrániť a zlepšovať životné prostredie. K dosiahnutiu tohto cieľa bude nutná fungujúca komunikácia a vzájomná informovanosť o environmentálnej výchove medzi žiakmi, učiteľmi.

Ďalším dôležitým cieľom bude spustenie nového certifikačného obdobia projektu Zelená škola.

Environmentálne aktivity rozvíjajú tieto kľúčové postoje a kompetencie žiakov:

vytvoriť si pozitívny vzťah ku prírode a životnému prostrediu

aktívne sa podieľať na ich ochrane

uplatňovať estetické a ekologické hľadiská pri pretváraní životného prostredia

podieľať sa na ochrane kultúrnych a historických hodnôt

mať základné sociálne návyky potrebné na styk s ľuďmi a prakticky uplatňovať pri styku s ľuďmi spoločensky uznávané normy

v praxi uplatňovať humanitné zásady vzťahov medzi ľuďmi a ekologické zásady vo vzťahu k životnému prostrediu

vytvárať si predpoklady pre estetické vnímanie prírody

uplatňovať estetické a ekologické hľadiská pri pretváraní životného prostredia

uvedomovať si význam telesného a pohybové zdokonaľovania, vnímať krásu pohybu, prostredia a ľudských vzťahov

Environmentálna problematika nie je pre našu školu už žiadnou neznámou. V tejto oblasti realizovala a realizuje viacero náročných úloh a zaujímavých aktivit (zber používaných batérií, tvorba a prezentovanie žiackych prác v elektronickej podobe v rámci vyučovacieho procesu, zapájanie sa do aktivít s názvom Recyklohry, každoročné čistenie Prírodnej rezervácie Sedliská…).

Zabezpečenie realizácie koncepcie:

Personálne:

Koordinátor RNDr. Karin Minarovská a vedenie školy

Kolégium Zelenej školy

Študenti školy

Pedagogickí pracovníci

Pracovníci Vlastivedného múzea Hlohovec

•

Finančné príspevky: rodičovská rada pri Gymnáziu IK v Hlohovci, vlastné aktivity študentov – zber papiera

Finančné prostriedky získané  prostredníctvom študentských projektov

Rodičia, sponzori školy

Hlavné úlohy:

Ochrana životného prostredia v škole, v meste a okolí

Plánované aktivity:

Čistenie okolia školy – Deň Zeme, úprava parkov a pod.)

Zastrešovanie ekologických aktivít študentov – čistenie okolia prírodnej rezervácie Sedliská, čistenie prameňa studničky pod Sorošom...

Zber použitých batérií ako súčasť projektu Recyklohry.

Zber papiera 2-krát ročne.

Zber textílií určených pre charitatívne ciele

Zber vrchnákov z PET fliaš

Uplatňovanie estetických a ekologických hľadísk pri pretváraní ŽP

Plánované aktivity:

Skrášľovanie životného prostredia v triedach a na chodbách (udržiavanie čistoty, kvetinová výzdoba, nástenky a pod.)

Revitalizácia parkovej zelene v areáli školy.

Vybudovanie bylinkovej záhrady v odbornej učebni biológie.

Formovanie pozitívneho vzťahu k prírode a k ŽP

Plánované aktivity:

Poznávanie chránených území v okrese a na Slovensku (prírodné rezervácie v okrese – Sedliská, chránené areály – Dedova Jama, Malé Vážky, mestský park – Zámocká záhrada).

Formou exkurzií zabezpečiť poznávanie náučných chodníkov – Devínska Kobyla, NCH Niva Moravy a i.

Návšteva ekofilmov a ekologických prednášok.

Exkurzia do ČOV Hlohovec, uskladnenie odpadu na mestských smetiskách (Pastuchov, zberný dvor).

Pre nižšie vekové kategórie žiakov organizovať poznávacie exkurzie (Brhlovce, ZOO Lešná, lužné lesy v okolí Dunaja, ekosystém Devína, ekosystém dubovo-bukových lesov, CHKO Štiavnické vrchy, Arborétum Tesárske Mlyňany, Zubria obora, Botanická záhrada Bratislava a Nitra).

Prostredníctvom projektu Zelená škola viesť žiakov a celú školu k šetrnejšiemu prístupu k ŽP.

Osvojovanie si vedomostí a zručností environmentálnej výchovy

Plánované aktivity:

Pomoc študentom pri vypracovávaní prác SOČ s ekologickou  environmentálnou tématikou.

Zabezpečiť účasť študentov na rôznych besedách, prednáškach s ekologickou a environmentálnou tématikou (počas týždňa globálneho vzdelávania).

Zúčastňovať sa projektov s environmentálnou a ekologickou tématikou podporovaných a organizovaných médiami.

Účasť pedagogických zamestnancov na ekologických projektoch, seminároch organizovaných vysokými školami, centrom environmentálnych aktivít.

Deň Vody - sprievodné akcie (súťaže pre mladších žiakov)

Uplatňovanie humanitných a ekologických zásad vo vzťahoch medzi ľudmi

Plánované akcie:

Účasť na charitatívnych akciách (zber šatstva, hračiek a pod.)

Využitie odpadového materiálu na zhotovovanie dekoračných predmetov,

búdok pre vtákov atď.

Výsledkom týchto aktivít je zabezpečenie vhodného a zdravého životného prostredia a environmentálna výchova študentov.

Vypracovala: RNDr. Karin Minarovská

V Hlohovci, 5.9.2016                                 Schválil: PaedDr. Danica Bartoňová, riaditeľka