• 2018/2019

• „Skvelý kurz, obrovské množstvo získaných vedomostí a zručností, inšpiratívni  priatelia...“

Takýmto spôsobom hodnotil každý z viac ako 30 účastníkov z Fínska, Poľska, Litvy, Slovenska, Maďarska a Nemecka šesť dní (21.07.2019 - 26.07.2019), ktoré sme spoločne strávili v druhom najväčšom meste Portugalska, v Porte, na našom poslednom warm-up stretnutí, ktoré bolo symbolickou aj doslovnou bodkou za týždňom postupného vzájomného spoznávania kultúrnych rozdielov, národných charakteristík, školských špecifík a našich individuálnych preferencií a skúseností.

Vďaka vynikajúcej organizácii  a premyslenej štruktúre kurzu „Project management for cross-cultural exchange projects in Europe“, organizovanom nemeckým inštitútom IfeL sídliacim v Hamburgu a financovanom v rámci programu Erasmus+,  KA1 Vzdelávacia mobilita jednotlivcov, sme získali nielen neoceniteľné vedomosti o jednotlivých fázach, rôznych stratégiách a možnostiach  medzinárodnej projektovej práce v rámci platformy Európskej Komisie Erasmus+, zdokonalili sme si komunikačné, jazykové, interkultúrne, analytické a „mäkké“ zručnosti, ale upgradovali sme aj svoju vnútornú motiváciu  a povedomie o aktívnom európskom občianstve.

Všetky aktivity boli založené na integrácii teórie nielen s praxou formou prednášok, workshopov a diskusií v rôznych malých skupinách, ale zároveň ich súčasťou bolo aj vzájomné zdieľanie predchádzajúcich skúseností účastníkov z iných projektov a analýza prípadových štúdií. Zároveň sme mali každodennú možnosť konzultovať rôzne aspekty projektovej práce s niektorým z účastníkov alebo organizátorov kurzu. Prostredníctvom konzultačných hodín alebo jednoducho cez „Coffee Break“ alebo i počas spoločných výletov do malebného historického centra mesta Porto, presláveného centra vinárskeho priemyslu Vila Nova de Gaia, či kolísky portugalského národa – mestečka Guimarães.

Každý z nás - účastníkov si bude určite pamätať profesionálne a veľmi informatívne Sorenove prednášky, inšpiratívne, tvorivé  a srdce – potešujúce interaktívne aktivity s Mandy, užitočné a skúsené rady od Dzintry a Reinharda, vtipnú a sviežu prezentáciu o fínskych stereotypoch v podaní Piia, veľmi poučné a podrobné komentáre o úspešných poľských projektoch od Moniky a Kamily, či záverečné melodické a výstižné vystúpenie Ruth, Kathrin a Jensa atď...atď...

Na Gymnáziu Ivana Kupca v Hlohovci, veríme, že účasť na tejto mobilite bude ďalším dôležitým krokom ku internacionalizácii našej školy a smerom ku holistickému prístupu k učeniu a že šírenie poznatkov a zručností získaných počas tohto kurzu bude stimulovať motiváciu pre aktívne medzinárodné vzdelávanie a spoluprácu a zefektívni prácu našej školy na európskych projektoch rozvíjajúcich široké spektrum záujmov, zručností a kvalifikácie našich študentov a učiteľov.

Ivana Fáziková, GIK Hlohovec