•  

        V predmetovej komisii "Jazyk a komunikácia" na Gymnáziu Ivana Kupca pôsobia:

         

        Vedúca predmetovej komisie:        Mgr. Jana Konczová (ANJ)

         

        Učitelia:            

                                                     Mgr. Mária Andreánska (NEJ-ETV)

                                                        Mgr. Eva Černá (SJL-FRJ)

                                                        Mgr. Ivana Fáziková (ANJ-MAT-FYZ)

                                                        Mgr. Dana Filipková (SJL-DEJ)

                                                        M.A. Louise Kocianová (AAA)

                                                        Mgr. Jana Konczová (ANJ-DEJ-RUJ)

                                                        Mgr. Dáša Košťálová (NEJ)

                                                        Mgr. Adriana Kúdelová (SJL-DEJ)

                                                        Mgr. Iveta Kureková (ANJ)

                                                        Mgr. Eva Miklovičová (NEJ-VYV)

                                                        Mgr. Zuzana Toblová (ANJ)

                                                        Mgr. Jana Komarňanská (ANJ)

                                                        Mgr. Marta Matulová (ANJ)

         

         

        Učitelia tejto predmetovej komisie vyučujú predmety:

        • Slovenský jazyk a literatúra
        • Anglický jazyk
        • Nemecký jazyk
        • Francúzsky jazyk
        • Ruský jazyk
        • Literárny seminár
        • Konverzácia v anglickom jazyku
        • Písanie v anglickom jazyku
        • Odborná jazyková príprava
        • Anglická a americká literatúra

         

        Cieľové požiadavky na vedomosti a zručnosti maturantov z cudzích jazykov nájdete tu:

         

        Pravidelné exkurzie organizované členkami PK:

        •      Modra - Bratislava - Devín: 1. ročník
        •      Mestská knižnica: 1. ročník
        •      Piešťany - Pamätná izba Ivana Kraska: 3. ročník
        •      Martin: 4. ročník 

         

        Organizujeme aj tieto súťaže:

        •      SOČ
        •      Olympiáda zo slovenského jazyka
        •      Hollého pamätník
        •      literárne súťaže
        •      Olympiáda v anglickom jazyku
        •      Olympiáda v nemeckom jazyku
        •      Best in English
        •      Juvenes Translatores
        •      English Star

         

        Do pozornosti - kritériá hodnotenia predmetu Slovenský jazyk a literatúra:

        (1) V rámci predmetu slovenský jazyk a literatúra a vyučovací jazyk a literatúra sú hodnotené tri zložky predmetu: jazyk, sloh a literatúra.

        (2) Predmetom klasifikácie v predmete slovenský jazyk a literatúra a vyučovací jazyk a literatúra sú výsledky, ktoré žiak dosiahol v súlade s požiadavkami stanovenými v učebných osnovách a vzdelávacích štandardoch v rámci jednotlivých zložiek predmetu: jazyková, slohová a literárna zložka. Hodnotí sa schopnosť získať, upraviť, spracovať, používať a prezentovať vedomosti, zručnosti a návyky v konkrétnych situáciách, obsahová kvalita a jazyková správnosť odpovede,   t. j. rozsah slovnej zásoby, gramatická správnosť, štylistická pôsobivosť a stupeň rečovej pohotovosti. V písomnom aj ústnom prejave má žiak preukázať komplexnosť ovládania jazyka, mieru tvorivosti a celkovú vzdelanosť a kultúrnosť v miere vychádzajúcej z učebných osnov a vzdelávacích štandardov.

        (3) Výchovno-vzdelávacie výsledky žiaka sa v predmete slovenský jazyk a literatúra a vyučovací jazyk a literatúra klasifikujú podľa kritérií uvedených v odsekoch 4 až 8 v primeranom rozsahu pre príslušný ročník štúdia.

        (4) Stupňom 1 – výborný sa žiak klasifikuje, ak sa vyjadruje spisovne správne, výstižne, kultivovane, gramaticky správne v súlade s jazykovou normou a s funkciou (cieľom) jazykového prejavu a komunikatívnou situáciou, a to v hovorenej i písanej forme. Vo svojich prejavoch využíva logicko-myšlienkové operácie, ako sú analýza a syntéza, abstrakcia, zovšeobecnenie, porovnávanie, klasifikácia, indukcia a dedukcia, analógia a zároveň dokáže vecne a presvedčivo argumentovať, obhájiť svoj názor a kriticky hodnotiť. Používa a ovláda odbornú jazykovú terminológiu. Pri samostatnej tvorbe rozličných druhov textov v ústnej a písomnej forme v súlade s funkčnými jazykovými štýlmi uplatňuje logickú nadväznosť a komunikatívnu funkčnosť slov a viet. Číta plynule s porozumením, pričom pozná a rozlišuje texty, orientuje sa v nich, dokáže zaznamenať a vypísať základné údaje. Umelecký text analyzuje, hodnotí a porovnáva s inými umeleckými textami a interpretuje umelecký a vecný text. Pri následnej analýze a hodnotení umeleckého diela dokáže využívať nadobudnuté poznatky z jednotlivých jazykových rovín, štylistiky a teórie a dejín literatúry.

        (5) Stupňom 2 – chválitebný sa žiak klasifikuje, ak sa vyjadruje spisovne správne, výstižne, kultivovane, takmer vždy gramaticky správne v súlade s jazykovou normou a s funkciou (cieľom) jazykového prejavu a komunikatívnou situáciou, a to v hovorenej i písanej forme. Vo svojich prejavoch využíva logicko-myšlienkové operácie, ako sú analýza a syntéza, abstrakcia, zovšeobecnenie, porovnávanie, klasifikácia, indukcia a dedukcia, analógia, zároveň vecne a s pomocou učiteľa argumentuje, obhajuje svoj názor a kriticky hodnotí. Používa a ovláda odbornú jazykovú terminológiu. Pri samostatnej tvorbe rozličných druhov textov v ústnej a písomnej forme v súlade s funkčnými jazykovými štýlmi primerane uplatňuje logickú nadväznosť a komunikatívnu funkčnosť slov a viet. Číta plynule s porozumením, pričom pozná a rozlišuje texty, orientuje sa v nich, takmer vždy dokáže zaznamenať a vypísať základné údaje. Umelecký text primerane analyzuje, hodnotí a porovnáva s inými umeleckými textami a interpretuje umelecký a vecný text. Pri následnej analýze a hodnotení umeleckého diela takmer vždy dokáže využívať nadobudnuté poznatky z jednotlivých jazykových rovín, štylistiky a teórie a dejín literatúry.

        (6) Stupňom 3 – dobrý sa žiak klasifikuje, ak sa vyjadruje vhodne a kultivovane, čiastočne gramaticky správne v súlade s jazykovou normou a s funkciou (cieľom) jazykového prejavu a komunikatívnou situáciou, a to v hovorenej i písanej forme. Vo svojich prejavoch s pomocou učiteľa je schopný čiastočne využívať logicko-myšlienkové operácie, ako sú analýza a syntéza, porovnávanie. S pomocou učiteľa argumentuje, obhajuje svoj názor a hodnotí. Čiastočne používa odbornú jazykovú terminológiu. Pri samostatnej tvorbe rozličných druhov textov v ústnej a písomnej forme v súlade s funkčnými jazykovými štýlmi dochádza k čiastočnému porušeniu logickej nadväznosti a komunikatívnej funkčnosti slov a viet, v textoch sa objavujú štylistické a gramatické chyby. Žiak číta nesúvislo umelecké a odborné texty, s pomocou učiteľa sa v nich orientuje a vypisuje základné údaje. Interpretuje a porovnáva umelecký a vecný text, pričom čiastočne využíva poznatky z jednotlivých jazykových rovín, štylistiky a teórie a dejín literatúry.

        (7) Stupňom 4 – dostatočný sa žiak klasifikuje, ak sa vyjadruje čiastočne gramaticky správne v súlade s jazykovou normou a s funkciou (cieľom) jazykového prejavu a komunikatívnou situáciou, a to v hovorenej i písanej forme. Má obmedzenú slovnú zásobu a často používa nesprávne jazykové prostriedky. Odbornú jazykovú terminológiu používa iba čiastočne. S pomocou učiteľa v ústnej a písomnej forme tvorí jednoduché druhy textov, pričom dochádza k čiastočnému porušeniu logickej nadväznosti a komunikatívnej funkčnosti slov a viet, v textoch sa objavuje väčšie množstvo štylistických a gramatických chýb. Žiak číta pomaly, nesúvislo a s prestávkami, v umeleckých a vecných textoch sa orientuje a vypisuje základné údaje s pomocou učiteľa. Dokáže jednoducho interpretovať umelecký alebo vecný text, a to s pomocou učiteľa a odpovedá na jednoduché otázky súvisiace s prečítaným textom.

        (8) Stupňom 5 – nedostatočný sa žiak klasifikuje, ak vo vyjadrovaní robí gramatické chyby. Má obmedzenú slovnú zásobu a často používa nesprávne jazykové prostriedky. Jednoduché druhy textov v ústnej i písomnej forme dokáže tvoriť iba s pomocou učiteľa. V ústnej alebo písomnej forme sa vyskytujú štylistické a gramatické chyby. Žiak číta pomaly, nesúvislo, s prestávkami a v umeleckých a vecných textoch sa orientuje iba s pomocou učiteľa. Dokáže jednoducho iba s pomocou učiteľa interpretovať umelecký alebo vecný text a veľmi jednoducho odpovedať na otázky súvisiace s prečítaným textom.

        Zásady hodnotenia a klasifikácie žiakov z predmetu slovenský jazyk a literatúra:

               Na písomné overovanie vedomostí a zručností sa využíva:

        - bodovaná písomná práca, resp. test a píše sa po absolvovaní tematického celku, pričom stupnica na hodnotenie je nasledovná:

        100 – 90% = výborný

         89 – 75% = chválitebný

         74 – 50% = dobrý

         49 – 25% = dostatočn

         24 – 0% = nedostatočný

        - slohová práca, kde sa hodnotí 7 zložiek (vonkajšia forma, obsah, kompozícia, jazyk, pravopis, štýl a celkový dojem), pričom v každej možno dosiahnuť 4 body, maximálny počet bodov je tak 28 a tomu zodpovedá hodnotenie: 28 – 26 b. = výborný

                                                                                                       24 – 21 b. = chválitebný

                                                                                                       20 – 14 b. = dobrý

                                                                                                       13 – 9 b. = dostatočný

                                                                                                         8 - 0 b. = nedostatočný

        - za prácu SOČ je hodnotenie s váhou 2

        - diktát / doplňovačka, pri hodnotení ktorého sa uplatňuje stupnica

        v 1. – 4. ročníku 8-ročného gymnázia:                    v 5. – 8. ročníku 8-ročného gymnázia/v 1.-4. ročníku 4-ročného gymnázia:

        0 – 1 chyba                                                          0 – 1 chyba = výborný

        2 – 3 chyby                                                          2 – 3 chyby = chválitebný

        4 – 7 chýb                                                            4 – 6 chýb = dobrý

        8 – 10 chýb                                                          7 – 9 chýb = dostatočný

        11 a viac chýb                                                    10 a viac chýb = nedostatočný.

         

             Ústne skúšanie má podobu:

        - ústnej odpovede, počas ktorej má žiak preukázať svoje vedomosti a schopnosť ich uplatnenia, schopnosť vyjadrovať svoje myšlienky, argumentovať, a to na požadovanej jazykovej úrovni. Stupňon výborný (1) sa teda klasifikuje žiak, ktorý sa vyjadruje spisovne, gramaticky správne, výstižne, využíva logicko-myšlienkové operácie, ako sú analýza, syntéza, abstrakcia, zovšeobecnenie, porovnávanie, klasifikácia, ovláda terminológiu, uplatňuje logickú nadväznosť slov a viet, orientuje sa v textoch – analyzuje, hodnotí, interpretuje umelecký i vecný text a dokáže pri tom využívať nadobudnuté poznatky. Stupňom chválitebný (2) sa hodnotí žiak, ktorý pri svojej samostatnej práci využíva pomoc učiteľa. Stupňom dobrý (3) sa klasifikuje žiak, ktorý sa nevyjadruje v súlade s jazykovou normou, je vo svojich prejavoch schopný čiastočne využívať logicko-myšlienkové operácie, ako sú analýza, syntéza, porovnávanie, čiastočne používa terminológiu, argumentuje s pomocou učiteľa a pri jeho samostatnej práci dochádza k porušovaniu logickej nadväznosti viet, v textoch sa orientuje len s pomocou učiteľa a poznatky využíva iba čiastočne. Stupňom dostatočný (4) sa hodnotí žiak, ktorý má obmedzenú slovnú zásobu – terminológiu používa iba čiastočne, texty dokáže jednoducho interpretovať, a to s pomocou učiteľa a odpovedá iba na jednoduché otázky. Stupňom nedostatočný (5) sa klasifikuje žiak, ktorý terminológiu využíva veľmi zriedkavo, vo svojich vyjadreniach robí gramatické, štylistické i obsahové chyby, v textoch sa orientuje iba s pomocou učiteľa a dokáže veľmi jednoducho odpovedať na otázky.

        - rečníckeho prejavu, pri ktorom sa hodnotí 7 zložiek (rozsah, ovládanie textu, obsah, kompozícia, jazyk, štýl a prednes) po 4 body, takže stupnica je:

        28 – 26 b. = výborný

        25 – 21 b. = chváliteb

        20 – 14 b. = dobrý

        13 – 9 b. = dostatočný

          8 – 0 b. = nedostatočný

            Ďalšou formou hodnotenia je vypracovanie prezentácie, kde sa hodnotí – formálne spracovanie, obsah, gramatická správnosť, interpretácia, výslovnosť, prehľad v tematike a celkový dojem,  každá zložka je hodnotená max. 4 bodmi a stupnica je nasledovná:

        28 – 26 b. = výborný           

        25 – 21 b. = chválitebný

        20 – 14 b. = dobrý

        13 – 9 b = dostatočný

         8 – 0 b. = nedostatočný.

               Na hodinách slovenského jazyka a literatúry sa uplatňuje aj motivačné hodnotenie, a to za účasť na súťažiach a reprezentáciu, za vlastnú tvorbu, za recitáciu, čitateľský denník, aktivitu a inú činnosť podporujúcu tvorivú prácu. Toto hodnotenie má však nižšiu váhu dôležitosti, a to zväčša 0,5 štandardnej váhy.

           Klasifikácia a hodnotenie žiakov zo slovenského jazyka a literatúry v jednotlivých ročníkoch môže byť vykonaná po získaní aspoň štyroch známok dosiahnutých počas klasifikačného obdobia.

         

        Do pozornosti - kritériá hodnotenia predmetu Anglický jazyk:

         

        1/ minimálny počet známok za polrok – 5

        2/ váhy známok:

        • veľké gramaticko-lexikálne testy: 2
        • slohové práce: 2
        • malé gramaticko-lexikálne písomky:  ½
        • aktivita, resp. príprava na vyučovanie, 5-minútovky zo slovnej zásoby /dú a pod./: váha ½ 
        • ústne odpovede : váha 1 alebo ½ – podľa náročnosti

        3/ Stupnica hodnotenia:

        Testy (platí aj pre písomné práce v predmete KAJ):

        100-90%....................1

        89-78%......................2

        77-65%......................3

        64-51%......................4

        50-0%........................5

        Slovíčka:

        20-19b........................1

        18-17b........................2

        16-14b........................3

        13-12b........................4

        11-0b..........................5

         

         

         

        Konverzácia v anglickom jazyku

         

        1/ minimálny počet známok za polrok – 3

        2/ váhy známok:

        • aktivita, resp. príprava na vyučovanie /dú a pod./: váha ½ 
        • ústne odpovede : váha 1 alebo ½ – podľa náročnosti
        • súhrnné písomné práce z viacerých tém - 2

         

         

         

         

        Písanie v anglickom jazyku

         

        1/ minimálny počet známok za polrok – 3

        2/ váhy známok:

        • aktivita, resp. príprava na vyučovanie /dú a pod./: váha ½ 
        • slohové práce : váha 1 alebo 2 – podľa náročnosti

         

        Odborná jazyková príprava

         

        Žiak by mal byť v priebehu polroka z vyučovacieho predmetu odborná príprava v anglickom jazyku s hodinovou dotáciou tri hodiny týždenne vyskúšaný minimálne

        dvakrát vo forme písomnej práce (s váhou známky 1),

        minimálne jedenkrát ústnou formou (s váhou známky 1),

        minimálne jedenkrát vo forme súhrnnej písomnej práce (s váhou známky 2) a 

        niekoľkokrát vo forme krátkych previerok s frekvenciou podľa uváženia učiteľa.

         

        Žiaci môžu byť klasifikovaný  aj za aktívnu prácu na hodine, referáty, prípravu prezentácií, prípravu učebných pomôcok, pričom tieto formy klasifikácie majú nižšiu váhu dôležitosti (váhu známky 0,25)

         

         

        Písomné práce sú hodnotené podľa nasledovnej stupnice:

        100% - 90%   známka výborný

        89% - 78%     známka chválitebný

        77% - 65%     známka dobrý

        64% - 51%     známka dostatočný

        50% - 0%       známka nedostatočný

         

        Anglická a americká literatúra

         

        1/ minimálny počet známok za polrok – 3

        Žiaci sú za svoju prácu hodnotení percentuálne, napr. za prezentácie, eseje a rozbory prečítaných diel.

         

        Druhý cudzí jazyk (NEJ, RUJ, FRJ)

        1/ minimálny počet známok za polrok :

        • tj. P-KVA : min. 4 známky , 1.-3 roč. a KVI – SPT : min.5 známok
        • 4. roč. a OKT: min. počet známok závisí od hodinovej dotácie – 3 známky/2hod, 2 známky/1hod a 4 známky/3hodiny

        2/ váhy známok:

        • veľké gramaticko-lexikálne testy: 1
        • slovná zásoba: 1 alebo ½ podľa náročnosti
        • aktivita, resp. príprava na vyučovanie /dú a pod./: váha ½  /bez zmeny/
        • ústne odpovede : váha 1 alebo ½ (minidialógy) – podľa náročnosti.

        3/ Stupnica hodnotenia:

        Testy

        100-90%..............1

        89-75%................2

        74-60%................3

        59-45%................4

        44-0%..................5

        Slovná zásoba

        20-18b.................1

        17-15b.................2

        14-12b.................3

        11-9b...................4

        8-0b.....................5

         

         

        Slovenský jazyk a literatúra

        Pri dvojhodinovej dotácii – žiak získa aspoň 3 známky s normálnou alebo vyššou dôležitosťou za 1 klasifikačné obdobie.

        Pri trojhodinovej a viachodinovej dotácii žiak získa aspoň 4 známky s normálnou alebo vyššou dôležitosťou za 1 klasifikačné obdobie.

           Na písomné overovanie vedomostí a zručností sa využíva:

        - bodovaná písomná práca, resp. test a píše sa po absolvovaní tematického celku, pričom stupnica na hodnotenie je nasledovná:

        100 – 90% = výborný

         89 – 75% = chválitebný

         74 – 50% = dobrý

         49 – 25% = dostatočný

         24 – 0% = nedostatočný

        - slohová práca, kde sa hodnotí 7 zložiek (vonkajšia forma, obsah, kompozícia, jazyk, pravopis, štýl a celkový dojem), pričom v každej možno dosiahnuť 4 body, maximálny počet bodov je tak 28 a tomu zodpovedá hodnotenie: 28 – 26 b. = výborný

                                                                                                       25 – 21 b. = chválitebný

                                                                                                       20 – 14 b. = dobrý

                                                                                                       13 – 9 b. = dostatočný

                                                                                                         8 - 0 b. = nedostatočný

        - za prácu SOČ je hodnotenie s váhou 2

        - diktát / doplňovačka, pri hodnotení ktorého sa uplatňuje stupnica

        v 1. – 4. ročníku 8-ročného gymnázia:                    v 5. – 8. ročníku 8-ročného gymnázia/v 1.-4. ročníku 4-ročného gymnázia:

        0 – 1 chyba                                                          0 – 1 chyba = výborný

        2 – 3 chyby                                                          2 – 3 chyby = chválitebný

        4 – 7 chýb                                                            4 – 6 chýb = dobrý

        8 – 10 chýb                                                          7 – 9 chýb = dostatočný

        11 a viac chýb                                                    10 a viac chýb = nedostatočný.

         

             Ústne skúšanie má podobu:

        - ústnej odpovede, počas ktorej má žiak preukázať svoje vedomosti a schopnosť ich uplatnenia, schopnosť vyjadrovať svoje myšlienky, argumentovať, a to na požadovanej jazykovej úrovni. Stupňom výborný (1) sa teda klasifikuje žiak, ktorý sa vyjadruje spisovne, gramaticky správne, výstižne, využíva logicko-myšlienkové operácie, ako sú analýza, syntéza, abstrakcia, zovšeobecnenie, porovnávanie, klasifikácia, ovláda terminológiu, uplatňuje logickú nadväznosť slov a viet, orientuje sa v textoch – analyzuje, hodnotí, interpretuje umelecký i vecný text a dokáže pri tom využívať nadobudnuté poznatky. Stupňom chválitebný (2) sa hodnotí žiak, ktorý pri svojej samostatnej práci využíva pomoc učiteľa. Stupňom dobrý (3) sa klasifikuje žiak, ktorý sa nevyjadruje v súlade s jazykovou normou, je vo svojich prejavoch schopný čiastočne využívať logicko-myšlienkové operácie, ako sú analýza, syntéza, porovnávanie, čiastočne používa terminológiu, argumentuje s pomocou učiteľa a pri jeho samostatnej práci dochádza k porušovaniu logickej nadväznosti viet, v textoch sa orientuje len s pomocou učiteľa a poznatky využíva iba čiastočne. Stupňom dostatočný (4) sa hodnotí žiak, ktorý má obmedzenú slovnú zásobu – terminológiu používa iba čiastočne, texty dokáže jednoducho interpretovať, a to s pomocou učiteľa a odpovedá iba na jednoduché otázky. Stupňom nedostatočný (5) sa klasifikuje žiak, ktorý terminológiu využíva veľmi zriedkavo, vo svojich vyjadreniach robí gramatické, štylistické i obsahové chyby, v textoch sa orientuje iba s pomocou učiteľa a dokáže veľmi jednoducho odpovedať na otázky.

        - rečníckeho prejavu, pri ktorom sa hodnotí 7 zložiek (rozsah, ovládanie textu, obsah, kompozícia, jazyk, štýl a prednes) po 4 body, takže stupnica je:

        28 – 26 b. = výborný

        25 – 21 b. = chválitebný

        20 – 14 b. = dobrý

        13 – 9 b. = dostatočný

          8 – 0 b. = nedostatočný

            Ďalšou formou hodnotenia je vypracovanie prezentácie, kde sa hodnotí – formálne spracovanie, obsah, gramatická správnosť, interpretácia, výslovnosť, prehľad v tematike a celkový dojem,  každá zložka je hodnotená max. 4 bodmi a stupnica je nasledovná:

        28 – 26 b. = výborný           

        25 – 21 b. = chválitebný

        20 – 14 b. = dobrý

        13 – 9 b = dostatočný

         8 – 0 b. = nedostatočný.

         

         

         

         

    • Kontakty

      • Gymnázium Ivana Kupca
      • sekretariát:
        033/7320946,
        riaditeľka školy:
        033/7320947,
        0948 895 563,
        ekonomické oddelenie:
        033/ 7320 810
      • Komenského 13
        920 01 Hlohovec
        Slovakia
      • 000160164
      • 2021279282
      • Odhlasovanie z obedov je možné len elektronicky cez internet.
        vedúca jedálne: p. Kamendyová
        tel. č. 033/73 20 620
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje