• ZBER PAPIERA

• V mesiaci apríl sa na našej škole konal ZBER PAPIERA. Vyzbieralo sa 5000 kg papiera.

VYHODNOTENIE ZBERU PAPIERA 2022/ apríl

Kolégium ZŠ

• ČISTENIE STUDNIČKY POD SOROŠOM

•

V piatok 25.3.2022 sa konečne po dvoch rokoch pandemických opatrení mohli študenti tretieho ročníka (3.A, 3.B a Septima) pustiť do "upratovania" lokality pod Sorošom. Cieľom viac ako dvadsaťročnej akcie je odstraňovanie nelegálnych skládok neďaleko chráneného územia PR Sedliská - našej gympláckej srdcovky. Aj tento rok na nás čakali odpadky nielen v blízkosti Pivovarskej studničky, ale aj pozdĺž cesty k Panskej Nive.Výsledkom celodenného čistenia bolo niekoľko plných odpadových vriec.

Veď posúďte sami - viac vo fotogalérii.

• DEŇ VODY

• Svetový deň vody - 22.marec  je medzinárodný deň oslavy vody a hlavne príležitosť dozvedieť sa viac o problémoch súvisiacich s vodou.

Na našej škole si ho pripomíname symbolicky modrým oblečením. Okrem toho si študentky 2.A triedy L. Kobidová, K. Lopúchová a K. Farkašová pripravili rozhlasové okienko o význame tejto jednoduchej, ale nenahraditeľnej kvapaliny.

Viac - vo fotogalérii.

• Myslíme na našich operencov

• Mnohé vtáky, ktoré počas leta žijú v našej prírode, s príchodom jesene odlietajú na juh. Niektoré tu však zostávajú aj počas zimy.  S príchodom zimy  môžeme na vhodne umiestnených a správne naplnených kŕmidlách pozorovať desiatky vtáčích druhov, ktoré u nás zostávajú aj počas zimy. Prikrmovanie tak nie je len pomocou pre väčšie či menšie operence, ale aj dobrou príležitosťou na sledovanie a spoznávanie ich zaujímavého života. Dbať však treba na viacero zásad, aby sme im, hoc dobre mienenou snahou viac neublížili než pomohli. Prikrmovanie vtáctva je u nás na mnohých miestach doslova tradíciou. Ľudia vykladajú kŕmidlá rôznych veľkostí a konštrukcií, vtákom ponúkajú loj, bobule, semienka, ovocie. Vždy je dôležité, aby boli tieto pochutiny nekorenené, nesolené a nepražené. Ideálne sú napríklad semienka slnečnice, prosa a pšenice. Možné je zhotoviť aj tukové zmesi z rozpusteného živočíšneho tuku s pridaním rôznych semien a zŕn.

Študenti triedy Sexta sa rozhodli pomôc našim operencom v tomto zimnom období zhotovením provizórnych vtáčích búdok. Sekundáni sa postarali o krmivo. Snáď im bude chutiťsmiley.

Viac vo fotogalérii.

• #greenisthenewblack

• Dňa 26.1.2022 sa študenti 3.A triedy a Kvinty zúčastnili interaktívnej divadelnej hry #greenisthenewblack venujúcej sa téme udržateľnosti vo svete mladých, ktorá vznikla v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky .

Súčasťou predstavenia bola následná diskusia a edukačný kvíz, ktorého cieľom bolo predstaviť študentom možnosti sebarealizácie a enviro-vzdelávania, reálne projekty, inštitúcie a ľudí aktívnych (nielen) v ich regióne. Cieľom divadelnej hry je  podnietiť mladých ku kritickému mysleniu a najmä prehĺbiť ich premýšľanie nad „ekologickým“ životným štýlom.

• Workshopy a prednášky o faune a flóre v okolí Hlohovca

Každý rok na škole organizujeme TGW, počas ktorého privítame zaujímavé osobnosti z politického, kultúrneho či vedeckého sveta. Už dlhoročne násnavštevuje Mgr. Branislav Varga, ktorý nám pútavou formou opisuje krásy hlohovskej prírody. Nebolo tomu inak aj v týždni 15.11.-19.11.2021.

Pripravil si pre nás prednášku  na tému: PR Sedliská

• Ekotopfilm festival

• Dňa 12.4.2022 sa Gymnázium Ivana Kupca zúčastnilo Etopfilm festivalu. Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvoriť priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. Každoročne slovenskému divákovi prináša najnovšie dokumentárne filmy z celého sveta z oblasti ochrany životného prostredia a udržateľnosti.

• Zber papiera

• V mesiaci október sa na našej škole konal ZBER PAPIERA. Vyzbieralo sa 4979 kg papiera.

VYHODNOTENIE ZBERU PAPIERA 2021/ október

D. Hladej  2.A                               232 kg

Kolégium ZŠ

• Učíme sa vonku

• Po škaredom chladnom počasí sme konečne mohli stráviť vyučovacie hodiny aj v exteriéri našej školy. Okolie ponúka množstvo inšpirácií a podnetov, ktoré využívame na hodinách matematiky, biológie, anglického jazyka ale aj dejepisu. Keďže sa škola nachádza v pamiatkovej zóne, o zaujímavé miesta nie je núdza. Hodiny geografie, ale aj fyziky sú o mnoho pútavejšie a u žiakov rozvíjajú záujem o tieto predmety.

Viac vo fotogalérii.

• Mapovanie rastlín v areáli školy

• Študenti triedy sexta počas praktických cvičení z biológie mapovali byliny a dreviny v areáli školy.

Na identifikáciu využívali aplikáciu PlantNet. Následne si pripravili krátku charakteristiku jednotlivých druhov, ktorú upravili do pdf. formátu.

Pre ostatných študentov sú tieto informácie k dispozícii po naskenovaní QR kódu, ktorý je umiestnený v blízkosti každého druhu rastliny.

• Prales deťom

• Naša škola sa už niekoľko rokov zapája do projektu Najbohatšie ekosystémy planéty Zem. Už po tretíkrát k nám zavítali lektori z organizácie Prales deťom, ktorí nám vždy pútavou formou porozprávali o rôznych typoch ekosystémov.

Dňa 26.5.2022 nám priblížili život v lesoch mierneho pásma. Hlavnou témou bola príroda Slovenska a život našich najznámejších šeliem - medveďa, rysa  a vlka. Študenti tried Sexta, 1.B, 2.B a 3.A sa počas jednej vyučovacej hodiny dozvedeli o príčinách premnoženia medveďa hnedého na Slovensku, živote lesných obyvateľov, ale aj negatívnych prejavoch správania človeka v prírode.