Dňa 9.2.2021 sme si v našej škole pripomenuli Deň bezpečnejšieho internetu. Táto iniciatíva, ktorej tradíciu založila v roku 2004 Európska komisia, sa postupne stala celosvetovou udalosťou, ktorú využíva 170 krajín na zvýšenie povedomia o bezpečnejšom a lepšom internete, kde má každý možnosť používať technológie zodpovedne, s úctou, kriticky a tvorivo. Spoločne s eTwinning partnermi sme zacielili naše aktivity v rámci tohtoročného „Safer Internet Day“ na problematiku fake news a dezinformácií, pretože bez ohľadu na to, či sa za nimi skrývajú systematické kampane, jednorazové pokusy alebo iba obyčajné nedopatrenia, patria medzi najväčšie riziká mediálneho priestoru v dnešnej dobe.
Študenti bilingválnych tried 1.B až 4.B vyjadrovali a navzájom zdieľali svoje názory na rôzne aspekty „fake news“: príčiny ich vytvárania, podmienky ich hromadného šírenia, ich krátkodobé či dlhodobé reálne dôsledky, potenciálne emocionálne, spoločenské, politické, zdravotné následky, ich rôzne úrovne – od individuálnej, v podobe tzv. klebiet, cez fake news týkajúce sa rôznych spoločností, pracovných komunít, rôznych skupín obyvateľov až po dezinformácie týkajúce sa celých štátov či veľkých medzinárodných organizácií a taktiež možnosti ako efektívne a racionálne im čeliť alebo ako prehliadnuť ich propagandistický obsah, nejednoznačnosť a zámernú mnohoznačnosť či príťažlivosť.
Študenti písali články, v ktorých sumarizovali zdieľané myšlienky a analyzovali danú problematiku z rôznych perspektív a zároveň hľadali príklady najúspešnejšie zdieľaných dezinformácií v histórii posledných desaťročí, rozoberali dôvody ich vzniku a ich dopad na spoločnosť.
Na záver každý študent mohol prispieť do nasledovného „padletu“ svojím výberom dvoch pravdivých správ a jednej falošnej správy a každý si tak môže vyskúšať svoju úroveň intuície, kritického myslenia a odolnosti voči dezinformáciám pri hádaní, ktorá z trojice správ je „fake news“. Samozrejme, k dispozícii sú aj linky na zdroj informácií.
https://sk.padlet.com/ivanafazikova/s9imvlo1e7jxvtg