Týždeň globálneho vzdelávania
"Peace for the Planet : A Planet of Peace".
Mier pre planétu. Planéta mieru.
13. až 16. novembra 2023
Týždeň globálneho vzdelávania je každoročná celosvetová iniciatíva na zvyšovanie povedomia, ktorá sa odohráva počas tretieho novembrového týždňa. Je to výzva na spoločné prehodnotenie nášho sveta, využívanie globálneho vzdelávania ako nástroja solidarity a zmeny a prispievanie k udržateľnejšiemu a spravodlivejšiemu svetu. Globálne vzdelávanie pomáha študentom rozvíjať individuálne a kolektívne reakcie na sociálne, ekologické, politické, ekonomické a etické problémy spoločnosti.
Tento rok sme sa venovali životu ľudí na celej planéte v bohatom programe. Anglická lektorka rozprávala o živote v USA, o svojich cestách po svete nám prednášali hostia z Katedry regionálnej geografie UK v Bratislave a UKF v Nitre, videli sme film Veľký kaňon režiséra Pavla Barabáša, venovaný hlohovskému rodákovi Jožkovi Černému a besedovali sme s jeho synmi o natáčaní filmu a ich neskutočných zážitkoch pri prekonávaní divokých riek po celom svete.
Žiaci sa učili strihať videá, či počúvali prednášky o fyzike od lektorov z FMFI UK v Bratislave alebo o literárnej moderne od pána Minarčíka.
Organizácia Fairtrade nám priblížila život ľudí na kakaových plantážach v Afrike a ich tvrdú prácu s nie vždy adekvátnou odmenou. Mladší žiaci besedovali s výtvarníkom, kým starší si upevňovali svoje vedomosti o Európskej únii. So školskou psychologičkou sa niektorí venovali prevencii šikany, iných zase zabával študentský parlament svojím programom „Umenie sa nás dotklo“. Rovesnícke vzdelávanie si pripravili pre svojich spolužiakov aj kolégium Zelenej školy, Kristián Majka a iní. Niektorí si vyskúšali hravú chémiu, alebo sa niečo dozvedeli o Dofine a Erazme.
Vo veľkej telocvični prebiehali športové turnaje, v malej telocvični si žiaci pozreli program „Hviezdoslav do lavíc“, alebo sa zúčastnili na Workshopoch Adel, Deň kariéry, štúdium na VŠ, V hlave...Tri dni prebiehala Finančná akadémia pre tretie a štvrté ročníky. V zasadačke sa žiaci prostredníctvom výstavy rôznych predmetov z obdobia socializmu dozvedeli o živote svojich starých rodičov, ako to vlastne vtedy bolo a čo sa zmenilo Nežnou revolúciou.
Program TGV vyvrcholil vo štvrtok záverečným predstavením tried, ktoré si pripravili krátke stvárnenie vylosovanej témy v spojení film a globálny problém. Aj tento ročník TGV potvrdil, že máme šikovných študentov a za svoje výkony boli tí najlepší odmenení nielen potleskom, ale aj sladkosťami.
Tento týždeň je výbornou príležitosťou sprostredkovať žiakom množstvo informácií o globálnom ponímaní sveta a odovzdať im vedomosti, na ktoré počas bežného vyučovania nezostáva čas. Obohatení o nové skúsenosti a poznatky si opäť sadli do školských lavíc, aby sa vrátili ku klasickému vyučovaniu.
Mgr. Ľubica Nevydalová