• Trieda  papier za triedu (kg) poradie
            IV.A 36
            IV.B 441
            V.B 0

V mesiaci september sa na našej škole konal ZBER PAPIERA. Vyzbieralo sa spolu 4900 kg papiera. Ďakujeme všetkým rodičom a žiakom, ktorí sa zapojili do ZBERU PAPIERA a prispeli tak k ochrane životného prostredia.

Najlepší jednotlivci

1. M. Blašková , I.A - 424 kg

2. B. Hajdáková, I.B - 310 kg

3.  N. Patalášová, II.B - 236 kg

Mgr. M. Zvolenská - koordinátor

• Život bez odpadu a plytvania

• V mesiaci  november sa študenti tried kvinta, I.A a I.B zúčastnili environmentálnej prednášky " Život bez odpadu a plytvania".

Petra Slezáková z iniciatívy Zero Waste Slovakia sa podelila o svoje tipy a triky ako radikálne znížiť množstvo odpadu v bežnej domácnosti.

• Čistenie záhona na "Františkánskom námestí "

• Jedno z posledných tohtoročných odburiňovaní bolo opäť úspešné :-)  Čistenia záhona sa tentokrát zúčastnili študenti z tried kvarta, sexta a 2.B, ktorí sú zapojení do projektu DofE.

Dominika Čuláková, kvarta

• Rovesnícke vzdelávanie

• Počas týždňa globálneho vzdelávania sme si pripravili prezentáciu o územnej a druhovej ochrane prírody pre triedy tercia a príma. Deťom sme porozprávali ako a prečo je treba chrániť prírodu. V skratke sme im vysvetlili slovenskú legislatívu ochrany prírody a pripravili sme si aj krátku súťaž v hádaní mien chránených živočíchov a rastlín.

Markus Šuliman II.A

• Po stopách Fraštáku

• Žiaci z triedy Prima a Tercia si dňa 15.03.2023 v rámci geografickej vychádzky vyskúšali modernú m-learningovú výučbu. Spoznávali miestnu krajinu, miesta, javy v teréne. Používali pri tom mobilnú aplikáciu v smartfóne. Súťažením s plnením úloh zábavnou formou prepájali pozorované veci s vedomosťami.

Mgr. Andrea Miková

• Deň Zábavy a Zelená škola

• Dňa 14.3.2023 sa na našom gymnáziu v rámci Dňa Zábavy konal aj program Zelenej školy, určený pre žiakov prímy, sekundy, tercie, kvarty a kvinty. Členovia kolégia Zelenej školy si pripravili pre ostatných stanovištia zamerané na témy liečivé byliny, príroda v našom regióne, národné parky a Spoznaj Zelenú školu.

Študenti sa mohli zapojiť do rôznorodých aktivít ako sú kvízy, ochutnávka bylinných čajov, tvorba projektu, informačné okienko, maľovanie na tvár a sadenie bylín, pričom sa dobre zabavili a samozrejme aj niečo nové naučili. Všetkým zúčastneným ďakujeme, Zelená škola sa teší na ďalšiu spoluprácu!

Nina Baranovičová, III.B

• Učíme sa vonku

• " Matematika vonku na školskom dvore je zaujímavejšia a zábavnejšia." Najprv sme merali, zapisovali a potom počítali obsahy útvarov. :-)

• Ekoworkshop EKO 45´

• Dňa 24.apríla 2023 sa naši študenti zúčastnili ekoworkshopu EKO45´, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti pripomienky dňa Zeme. . Študenti sa napríklad dozvedeli o aktuálnej situácii, vedecky overených faktoch a scenároch možného vývoja v oblasti životného prostredia. aký je rozdiel medzi priamou a virtuálnou vodnou stopou, ako internet dokáže znečisťovať životné prostredie ale i to, že olympiáda v Paríži v roku 2024 by mala byť prvou bez uhlíkovej stopy.

• Zberový papier je vhodnou druhotnou surovinou na výrobu obalových

toaletných papierovna výrobu kartónov

papieraktorý nevyžaduje vysokú kvalitu

Spracovanie zberového papiera je veľmi dôležité. Pri výrobe nového výrobku zo zberového papiera je možné ušetriť

primárnu surovinu (drevo) a neprodukujú sa ekologicky problematické chemické látky.
            Zároveň sa šetrí energia a neznečisťuje sa voda,

pretože pri výrobe papiera z druhotných surovín spotreba vody a energie predstavuje zlomok oproti výrobe papiera z primárnej suroviny.

Ako Zelená škola si uvedomujeme potrebu chrániť prírodu a preto sme

v týždni  od 17.4. 2023 do  21.4.2023 zorganizovali  zber papiera.

Vyzbieralo sa spolu 5969,5 kg papiera.

Ďakujeme všetkým rodičom a žiakom, ktorí sa zapojili a prispeli tak k ochrane životného prostredia.

Trieda

M. Kollarovič, septima – 321 kg

Mgr. M. Zvolenská - koordinátor

• Čistenie Studničky na Soroši

• "Po roku sa dňa 11.mája 2023 študenti z Gymnázia Ivana Kupca v Hlohovci opäť vybrali do ich tradičnej destinácie Studnička na Soroši v extraviláne mesta. Čistenia prírody sa zúčastnili triedy III.A, III.B a septima - cca 30 študentov, ktorým na životnom prostredí naozaj záleží :-), tri vyučujúce a doplnili ich členovia smeťozbernej skupiny DOZOR HC a pracovník Vlastivedného múzea. Vyčistená bola samotná studnička, priľahlý lesík smerom na Pastuchov, Poniklecová lúčka, krajnica asfaltovej cesty a poľná cesta smerom na strelnicu vrátane priľahlého krovia. Celkovo sa príroda zbavila asi 22 vriec vecí do nej nepatriacich, dvoch pneumatík, bundy obrastenej machom, linolea, azbestovej strechy a iných nadrozmerných kusov.

• DOFE expedícia

• Dňa 19.5. sa uskutočnila cvičná DOFE expedícia, počas ktorej mali účastníci za úlohu spoznávať faunu a flóru Považského Inovca. Naučili sme sa sa pracovať s mapou buzolou. Cestu sme začali na Havran- rázcestie a pokračovali smerom do Horných Otrokoviec. Okrem používania mapy sme spolupracovali ako jeden tím a úspešne prekonávali problematické situácie. Bolo to pre nás jedno veľké dobrodružstvo a to nás ešte čaka kvalifikačná expedícia.

Dominika Čuláková a Zdenko Lekár

• Expedícia DoFE po druhé

• DOFE expedícia, počas ktorej mali účastníci spoznávali faunu a flóru Považského Inovca. Naučili sa pracovať s mapou a buzolou. Vyskúšali si ako prežiť v prírode :-)