• Aktivity 2023/2024
Dňa 17.10.2023 sa dievčatá z 2.A v rámci projektov Výchova k manželstvu a rodičovstvu a Zelenej školy zúčastnili na slávnostnom vztýčení vlajky Zelenej školy v Materskej škole Hollého 3 v Hlohovci. Dievčatá pomohli pripraviť tvorivé dielničky pre predškolákov.
,,Pre detičky sme si s pani profesorkou Mgr. M. Andreánskou pripravili rôzne aktivity na tému príroda a jeseň. Na dvore škôlky sme si pozreli krásne pripravený slávnostný program, vypočuli slová primátora mesta Hlohovec Mgr. Ivana Baranoviča a pani riaditeľky materskej škôlky PhDr. Lívie Klostermannovej. Po programe nasledovali nami pripravené aktivity. Predškoláci sa rozdelili do viacerých skupín a vytvorili si usmievavé kvapky, dáždnik s listami a postavičky z listov. Deti boli veľmi šikovné a pracovité. Svojimi dielkami si vyzdobili škôlku.
Ďakujeme za pozvanie a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.“
Sára, Katarina, Vanesa, Vanessa, Emma, Nina, Lucia a Natália
Dievčatám ďakujeme za pomoc a ochotu spolupracovať v tomto projekte.
Mgr. Dáša Košťálová a Mgr. Mária Andreánska
Zber papiera - vyhodnotenie
Zo všetkých materiálov, ktoré ľudia počas histórie použili na písanie a kreslenie, je papier najrozšírenejší na celom svete. Na Slovensku sa s výrobou papiera začalo v 15. storočí. V roku 1880 obchodník Jakub Klein zakladá v Ružomberku továreň na výrobu papiera, nesúcu od roku 1958 meno Severoslovenské celulózky a papierne.
Prečo separovať papier?
· 1 tona zberového papiera zachráni 17 stromov
· papier tvorí 20% hmotnosti v celkovom množstve komunálneho odpadu
· celková ročná produkcia papiera je 800kg/obyv. SR
· papier je možné recyklovať veľmi dobre (5–8-krát) a následne kompostovať
· pri recyklácii sa papier rozvlákňuje na vlákna celulózy a následne opäť spracováva
· z recyklovaného papiera sa vyrábajú najkvalitnejšie výrobky
· recyklácia papiera znižuje konečné ceny pre spotrebiteľov
· recyklovaný papier sa dá vyrábať veľmi jednoducho a môžeme to skúsiť aj sami
· až 50% vstupnej suroviny pri výrobe papiera predstavuje druhotná surovina
· vytriedením a recykláciou 110 ton starého papiera sa zachráni 1ha 80-ročného lesa
· recykláciou papiera sa znižuje znečistenie ovzdušia o 75% a vody o 35%
· recyklácia 1 tony starého papiera pri výrobe ušetrí toľko elektrickej energie, koľko by stačilo na chod počítača alebo televízora počas 3 hodínAko každý rok aj v tomto školskom roku sme zorganizovali zber papiera. Vyzbieralo sa spolu 6253 kg papiera, čo v prepočte znamená 50 zachránených stromov.
ĎAKUJEME VŠETKÝM RODIČOM A ŽIAKOM, KTORÍ SA ZAPOJILI DO ZBERU PAPIERA A PRISPELI TAK K OCHRANE ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA.
Trieda
papier za triedu (kg)
poradie
príma
788
sekunda
122
tercia
217
kvarta
144
kvinta
79
sexta
72
septima
427
oktáva
223
I.A
269,5
I.B
419,5
II.A
1217,5
1.
II.B
751
3.
III.A
752
2.
III.B
286,5
IV.A
352,2
IV.B
68,5
V.B
64
Najlepší jednotlivci
1. M. Blašková , II.A - 700 kg
2. R.Kaluža, III.A – 331 kg
3. B. Hajdáková, II.B - 298 kg
M. Hajdák, prima – 298 kg
L. Hajdák , prima – 298 kg
Mgr. M. Zvolenská - koordinátor
• Vzdelávací kurz pre kolégiá Zelených škôl v Zaježovej
Kolégiá Zelených škôl z celého Slovenska majú za sebou trojdňový intenzívny kurz, ktorého súčasťou bola aj naša škola. Vzdelávací kurz sa odohral v prostredí malebných Zaježovských lazov. Vo Vzdelávacom centre a jeho okolí študenti a učitelia zažili tri dni plné smiechu, radosti a učenia.
Spoločne sme sa pozreli na:
Environmentálny akčný plán,
Environmentálny Audit,
Participáciu,
Ciele školy,
aktivity na tímovú spoluprácu, či kreativitu, pretože v Zelenej škole učíme inak.
Cteným hosťom bol pán Ing. Dominik Špilák, PhD. z Technická univerzita vo Zvolene z katedry protipožiarnej ochrany, s ktorým sme si mohli vyskúšať termosnímkovanie.
Celý kurz bol pre nás veľmi inšpirujúci. Všetko, čo sme sa dozvedeli, sa pokúsime, čo najlepšie využiť aj na našej škole.
Mgr. M. Zvolenská
My a predškoláci v „Živej záhrade
Dňa 28.11. 2023 sa dievčatá z triedy 2.A v rámci projektov Výchova k manželstvu a rodičovstvu a Zelenej školy zúčastnili spolu s predškolákmi z materskej školy Hollého 3, Hlohovec, prednášky o kompostovaní v „Živej záhrade“ v Leopoldove. Predškoláci mali možnosť zážitkovou metódou získavať nové informácie a vidieť množstvo vecí, ktoré sú potrebné na kompostovanie a obnovu života v pôde. Napriek upršanému počasiu si so sebou odniesli nový zážitok z prírody, zážitok z jazdy vlakom a úsmev na tvári.
Naše dievčatá sa nielen vzdelávali, ale aj pomáhali malým predškolákom počas tohto výletu.
„Ďakujeme za možnosť zúčastniť sa tejto aktivity a spestriť si deň touto zaujímavou a prínosnou témou. Zároveň ďakujeme pani profesorke Andreánskej, že nás sprevádzala a strávila tento pekný deň s nami. “
Vanessa, Linda, Natália a Emma
Dievčatám ďakujeme za pomoc a ochotu spolupracovať v tomto projekte.
Mgr. Dáša Košťálová a Mgr. Mária Andreánska
Rovesnícke vzdelávanie - odpadová pyramída
Študenti kolégia Zelenej školy počas týždňa globálneho vzdelávania v rámci rovesnickeho vzdelávania uskutočnili so študentami nižších ročníkov osemročného vzdelávania aktivity v téme " Odpad". Skvelou pomôckou im bola environmentálna hra " Odpadová pyramída", pomocou ktorej sa žiaci zábavnou formou dozvedeli veľa informácií o spracovaní, recyklácii odpadu ale i o tom, že veľa vecí vieme odmietnuť a tým neprispievať k tvorbe nového odpadu.
Deň zábavy alebo čo viem o „ ENERGII“
Dňa 12.3.2024 sa na našom gymnáziu v rámci Dňa zábavy konal program Zelenej školy, určený pre žiakov prímy, sekundy, tercie, kvarty, kvinty a I.B. Členovia kolégia Zelenej školy si pripravili rôzne stanovištia, na ktorých študenti plnili zaujímavé úlohy a získavali body. Téma tohtoročného dňa bola ENERGIA. Študenti napríklad na stanovištiach prechádzali históriou energetických objavov, písali svoje typy, ako šetriť energiou, vyrábali plagáty o rôznych zdrojoch energie, lúštili krížovku a energokvíz. Zaujímavé bolo stanovište s názvom „ Hádaj, čo som a na čo slúžim“ , kde študenti podľa obrázka hádali predmety , ktoré v minulosti fungovali bez elektrickej energie a dnes ich nahradili modernejšie prístroje. Taktiež sa spoločne zabavili pri spoločenskej hre „ Spoznaj Zelenú školu. Najviac sa darilo študentom z triedy kvarta, ktorý iba o 0,5 bodu zvíťazili nad triedou I.B.
Svetový deň vody 2024 sa nesie v duchu využitia vody pre mier
Každý rok si 22. marca pripomíname význam vody pre život na Zemi a to, že si ju musíme vážiť a nesmieme ňou plytvať.
Agentúra OSN UN-WATER, ktorá koordinuje činnosť OSN súvisiacu s problematikou vody, každoročne udáva tému Svetového dňa vody. Tá zodpovedá súčasnej alebo budúcej výzve.
Mottom tohtoročného Svetového dňa vody je „WATER FOR PEACE“ – „ VODA ZA MIER“.
Zameriava sa na zásadnú úlohu, ktorú voda zohráva v stabilite a prosperite sveta.
Nedostatok vody alebo jej znečistenie, nedostatočný prístup všetkých ľudí k pitnej vode, to všetko môže spôsobiť nárast napätia medzi komunitami a krajinami.
Svetový deň vody 2024 je o spolupráci na vyvážení potrieb každého, s odhodlaním zabezpečiť, aby nikto nezostal pozadu, aby sa voda stala katalyzátorom pre mierovejší svet. S rastúcimi vplyvmi zmeny klímy a rastúcim počtom obyvateľov existuje naliehavá potreba v rámci krajín i medzi nimi zjednotiť sa na ochrane a zachovaní nášho najcennejšieho zdroja.Študenti kolégia Zelenej školy si pri príležitosti Svetového dňa vody pripravili vodný bar, v ktorom podávali vodu ochutenú ovocím a bylinkami. Chceli tým poukázať na význam a dôležitosť pitného režimu, hlavne pitia čistej vody, ktorá prospieva nášmu zdraviu a pleti, vyplavuje z tela jedovaté látky, priaznivo pôsobí na kĺby a svaly, dodáva telu energiu, reguluje teplotu tela. Akcia sa stretla s pozitívnym ohlasom a určite ju ešte niekedy zopakujeme napr. počas teplých dní na konci školského roka.
Mgr. M. Zvolenská
Kurz pre kolégiá Zelených škôl
V rámci programu Zelená škola pod vedením pani profesorky M. Zvolenskej sme sa mali možnosť zúčastniť vzdelávacieho kurzu v malebnom prostredí dedinky Zaježová. Kurz bol organizovaný CEEV Živica s podporou Nadácie Slovenskej sporiteľne.
Počas troch dní od 9. do 11. apríla sme sa ponorili do fascinujúcich prednášok o environmentálnych témach, ekológii a prírodovede, vedenej skúsenými odborníkmi. Osobitne nás zaujala prednáška pána Laca Bíra s názvom “Krajina, stromy a my”. Okrem toho sme si užili aj interaktívnu hru “Hľadačka” s pani učiteľkou Jankou Hrnčiarikovou, ktorá testovala naše znalosti o programe Zelená škola. Spoznali sme mnoho zaujímavých ľudí z rôznych kútov Slovenska a mali sme možnosť vychutnať si aj vegetariánske jedlá. Tieto dni nám priniesli nezabudnuteľné zážitky, nové priateľstvá a dôležité poznatky o našom životnom prostredí a programe Zelená škola.
Dominika Čuláková a Gréta Maceková
(za fotky ďakujeme Vladkovi Milovi a Zuzke Kováčovej)
Zber papiera
Aj ku koncu školského roka 2023/2024 sme zorganizovali zber papiera. Zo všetkých materiálov, ktoré ľudia počas histórie použili na písanie a kreslenie, je papier najrozšírenejší na celom svete. Zberový papier je vhodnou druhotnou surovinou na výrobu obalových a toaletných papierov, na výrobu kartónov a papiera, ktorý nevyžaduje vysokú kvalitu. Pri výrobe nového výrobku zo zberového papiera je možné ušetriť primárnu surovinu (drevo) a neprodukujú sa ekologicky problematické chemické látky. Papier tvorí 20% hmotnosti v celkovom množstve komunálneho odpadu a 125 kg zberového papiera zachráni 1 strom. Ako Zelená škola si uvedomujeme potrebu chrániť prírodu.
Spolu sme vyzbierali 4 000 kg papiera, čím sme zachránili 32 stromov. Všetkým, ktorí sa zapojili ďakujeme !
Trieda
Papier za triedu (kg)
Poradie tried
Najviac za triedu
poradie
príma
97
Mršticová - 29
sekunda
0
0
tercia
63
Miklovičová 22
kvarta
357
KRÁLIČ 301
3.
kvinta
92
Jurista 38
sexta
105
Skalický 56
septima
132
Brunčáková 39
I.A
168
Tesárová 67
I.B
90
Kolarovičová 68
II.A
1940
1.
BLAŠKOVÁ 1223
II.B
384
2.
Velická 223
III.A
214
Čirka 88
III.B
358
3.
PATALÁŠOVÁ 358
Mgr. M. Zvolenská - koordinátor
Biológia inak
Koniec školského roka je spojený s opakovaním a upevňovaním učiva. Študenti triedy sekunda využili pekný deň a opakovali si sústavy ľudského tela na školskom dvore. Ich úlohou bolo v skupinách pomocou materiálu, ktorý našli na školskom dvore, vytvoriť zadanú sústavu. Uhádnete z fotiek, ktoré sústavy študenti v skupinách vytvárali?
Čistá voda – zem pre všetkých
Jedno z ázijských prísloví hovorí, že „Kto je ovocie, má pritom myslieť na tých, čo vypestovali ovocné stromy. Kto pije vodu, má myslieť na prameň“.
Zo školských učebníc vieme, že voda je najrozšírenejšou látkou na Zemi, podstatnou zložkou biosféry a popri pôde má prvoradý význam pre zabezpečenie výživy ľudstva. Aj naši predkovia vedeli, aká je voda nenahraditeľná surovina a tak sa k nej aj správali. Prírodné pramene a voda zo studničiek na kraji lesov a lúk bola zdrojom osvieženia a zásobárňou pitnej vody. V jarných mesiacoch sa preto pravidelne čistili studničky a zmyslom tohto čistenia bolo prinavrátiť do nich vodu.
Priamo pod kopcom Soroš s významnou lokalitou Sedliská vyviera prírodný prameň, ktorý ako zdroj úžitkovej vody vytvára mokré prostredie pre život niekoľkých druhov miestnej fauny a flóry. Okolie prameňa a samotná studnička je miestom nekontrolovateľného vývozu odpadu. Preto sa aj tento rok študenti z Gymnázia Ivana Kupca opäť vybrali pomôcť prírode a vyčistiť túto lokalitu od odpadu. Čistenia sa zúčastnilo asi 30 študentov z tried III.A a septima a dve vyučujúce. Vyčistená bola samotná studnička, priľahlý lesík smerom na Pastuchov, krajnica asfaltovej cesty a poľná cesta smerom na strelnicu vrátane priľahlého krovia. Teší nás, že našim študentom záleží na čistote životného prostredia a každoročne sa do tejto akcie zapoja.
Interaktívna hľadačka
Dňa 26.6. 2024 sme si v kolégiu pripravili intreaktívnu hru s názvom"Hľadačka" pre triedy príma, sekunda ,tercia a kvarta. Študenti mali za úlohu hľadať rôzne poskrývané QR kódy s otázkami a úlohami o Zelenej škole. Otázky boli zamerané na informácie o kolégiu, aktuálnej téme či cieloch Zelenej školy. Jednou z úloh bolo napríklad vymyslieť a zrealizovať 30 sekundovú scénku s environmentálnym obsahom ( napr. plytvanie jedlom, znečisťovanie prírody....).Touto aktivitou sme úspešne zakončili školský rok.