2024/2025
Erasmus+ kurz "Outdoor Education: A New Way of Teaching and Learning" v Bologni
V dňoch 27.10. - 2.11.2024 sa pani profesorka Michaela Zvolenská, naša zanietená koordinátorka Zelenej školy, zúčastnila kurzu, organizovaného agentúrou ELA s cieľom nadobudnúť najmodernejšie nástroje pre efektívne a dynamické outdoor vyučovanie a zároveň spoznávala kultúrne a prírodné krásy talianskeho historického mesta, spojeného s najstaršou univerzitou v Európe, v ktorej sa vzdelávali Mikuláš Kopernik, Albrecht Dürer, či Umberto Eco a porovnávala skúsenosti estónskych, talianskych a španielskych učiteľov s našimi slovenskými skúsenosťami.
Článok o cieľoch a výstupoch tejto aktivity bol uverejnený aj na stránke talianskej agentúry:
Zážitkové STEAM vyučovanie v rámci Erasmus+ projektu v Litve
Začiatkom októbra sa desať študentov z našej školy spolu s tromi pani profesorkami vybralo na intenzívnu 7-dňovú Erasmus+ skupinovú mobilitu do Litvy.
Od chvíle, keď' sme pristáli v nedeľu vo Vilniuse, sme boli plní nervozity i nadšenia, pripravení na týždeň plný učenia a nezabudnuteľných zážitkov. Naša cesta začala práve tu, v hlavnom meste Litvy, kde sme mali príležitosť navštíviť niekoľko historických pamiatok a galériu s virtuálnou realitou, ktorá nám predstavila tvorbu litovského umelca Čiurlionisa.
Našou cieľovou zastávkou však bolo gymnázium vo Vidiškés, kde nás s otvorenou náručou v pondelok ráno privítali miestni študenti a ich učitelia. Po celý týždeň sme sa mohli tešiť na bohatý program plný praktických vzdelávacích aktivít, nových priateľstiev a objavovania litovskej kultúry.
Pracovný program vo Vidiškés bol rozdelený do štyroch hlavných modulov: veda, matematika, umenie a technológia. Každá skupina priniesla iný uhol pohľadu na vzdelávanie a umožnila nám rozvíjať sa v praktických zručnostiach, a to všetko prostredníctvom kreatívnych a interaktívnych projektov. Vzájomná komunikácia prebiehala samozrejme v anglickom jazyku, ale naučili sme sa aj pár litovských, či ruských slov.
Študenti zapojení do umeleckého workshopu sa učili zachytiť čo najväčšiu atmosféru momentu v každej fotografii alebo videu. Technologický workshop pracoval na projekte mosta, ktorý symbolizoval spojenie medzi Slovenskom a Litvou. Skupina zameraná na vedu experimentovala s elektrickými obvodmi a výrobou energie pomocou medených platničiek, zatiaľ čo matematická skupina vytvárala 3D model učebne - čo bola skvelá príležitosť prepojiť matematiku s praxou.
Inšpiratívnym zážitkom bola aj návšteva Vilniuskej univerzity, kde sme mali možnosť spoznať históriu tejto významnej inštitúcie a oboznámiť sa s jej odbormi a výskumnými aktivitami. Neskôr sme zavítali do Utena STEAM Centra, kde sme sa ponorili do praktických workshopov ako bola výroba balzamu na ruky v chemickom laboratóriu či programovanie robotov na simuláciu basketbalového zápasu. Jedným z obohacujúcich bodov nášho programu bola aj návšteva Technického múzea vo Vilniuse, kde sme mali unikátnu možnosť spoznať rôzne aspekty vedy z teoretickej aj praktickej stránky. Súčasťou prehliadky múzea bola aj prezentácia o fungovaní ilúzií či optických klamov a na záver, v sekcii týkajúcej sa energie a jej zdrojov, sme obdivovali okrem iného aj fungujúci Teslov transformátor. Taktiež sme navštívili keramické štúdio, kde sme mohli kresliť na rôzne hrnčeky špeciálnymi farbami, vyrobiť si vlastné výtvory z hmoty a vymýšľať originálne ornamenty. Tieto zážitky nám poskytli príležitosť prepojiť školské vedomosti s reálnymi skúsenosťami, pričom sme sa učili novým a zábavným spôsobom.
Okrem bohatého vzdelávacieho programu nás potešili aj kultúrne aktivity spojené s objavovaním litovských tradícií a zvyklostí. Počas jednej z večerných slávností sme si s miestnym folklórnym súborom dokonca aj zaspievali a zatancovali. Na záver týždňa sme v školskom auditóriu prezentovali výsledky našich skupinových projektov, vyhodnocovali náš pokrok a spoločne prežívali posledné krásne a emotívne momenty tejto mobility.
Cesta do Litvy bola pre nás všetkých zážitkom, ktorý v nás zanechal hlbokú stopu. Vrátili sme sa nielen s novými vedomosťami, ale aj s krásnymi spomienkami a priateľstvami, ktoré nám budú ešte dlho pripomínať akú veľkú silu môže mať zážitkové vzdelávanie v multikultúrnom prostredí. Sme veľmi vďační našim partnerom za štedrosť, opateru a pozitívnu energiu, s akými sa o nás celý týždeň starali a tešíme sa na ďalšie stretnutie s nimi na jar 2025.
Timea Balážiková, Tamara Ostrovská, Adriana Viglašová
PS: Naše zážitky sme zhrnuli aj vo forme eknihy „Exploring Fascinating Lithuania“
Dorota Zacharová, Martin Lábady, Timea Balážiková, Edo Kuropka, Maximilián Levčík, Daniel Minarovský, Zdenko Lekár, Tamara Ostrovská, Karolína Velická a Adriana Viglašová
Tematický seminár TCA SchooLink 2024 "Od nápadu k dopadu" v Prahe
V dňoch 27.- 28. septembra 2024 sa školský koordinátor Erasmus+ projektov zúčastnil TCA seminára určeného pre zástupcov zo sektora školského vzdelávania organizovaného pre 200 účastníkov. Naša škola prešla úzkym výberom a boli sme jednými z iba 25 zástupcov zo Slovenska, ktorí získali grant Erasmus+ na túto aktivitu.
Seminár bol vynikajúco koncipovaný, získali sme nové cenné informácie a know-how o príprave a realizácii online aj IRL spolupráce, o plánovaní dopadov a taktiež o kvantitatívnom aj kvalitatívnom meraní cieľov projektov. Túto hodnotnú inšpiráciu využijeme pri realizácii nášho súčasného a rovnako aj našich budúcich E+ projektov. Zároveň sme využili všetky poskytnuté možnosti sieťovania a komunikovali s viacerými školami v Čechách a vo Francúzsku o možnej budúcej spolupráci. Veríme, že táto stále prebiehajúca komunikácia sa premostí do spoločne organizovaných aktivít vo forme E+ mobilít, či eTwinning projektov v blízkej budúcnosti.
školský koordinátor