• Rozhovor Romana Sobkuliaka pre časopis Život v Hlohovci

        • Bude patriť k najlepším na Slovensku?
          Roman Sobkuliak, študent hlohovského Gymnázia Ivana Kupca, sa zúčastnil celoslovenského kola súťaže v programovaní Zenit. Hoci nestál na stupni víťazov, účasť vo finále bola pre neho úspechom. „Romanov úspech na súťaži Zenit v programovaní je jeden z viacerých, ktoré sa mu podarilo dosiahnuť. V januári sa zúčastnil krajského kola Olympiády v programovaní, kde sa umiestnil na 1. mieste a postúpil do celoslovenského kola. Vo februári bolo ukončené korešpondenčné kolo súťaže ProFIIT 2015. Je to súťaž stredoškolákov v programovaní. Roman súťažil v tíme spolu s Andrejom Kormanom. Umiestnili sa na 1. mieste a postupujú do finále.“ prezradila učiteľka gymnázia Mgr. Ľubica Vančová a dodáva: „Tieto úspechy sú výsledkom jeho niekoľkoročného vzdelávania sa v oblasti programovania, algoritmizácie, ale aj matematiky. Riešením úloh v súťažiach v programovaní a matematike si zlepšuje svoje algoritmické myslenie a postupne sa dostáva medzi najlepších na Slovensku vo svojej vekovej kategórii.“
          Spýtali sme sa aj Romana, odkedy sa venuje programovaniu:
          Ľudia mi vždy vraveli, že budem určite programátor, keď viem tak dobre opraviť ich počítač. Asi v 14 rokoch som si teda povedal, že chcem zistiť, čo vlastne to programovanie je, keďže sa ním mám raz živiť. Začal som teda tvoriť jednoduché programy, ktoré väčšinou simulovali problémy z môjho života – hádzali kockami, riešili úlohu z matematiky, atď. Používal som vtedy jazyk pascal a C. Neskôr som sa dozvedel o Korešpondenčnom seminári z programovania (www.ksp.sk), vďaka ktorému som vlastne začal so súťažným programovaním.
          Čo sa ti už podarilo naprogramovať? Aké programy používaš?
          Nepracoval som zatiaľ na žiadnom väčšom projekte. Vytváram najmä programy pre súťažné úlohy, ktoré nebývajú dlhé, ale algoritmicky náročné. V súčasnosti používam jazyk C++ a prostredie Codeblocks.
          S akým projektom si uspel v krajskom kole súťaže Zenit? Aké boli podmienky súťaže?
          Súťaž Zenit nie je o vypracovaní jedného projektu, ale o vyriešení čo najväčšieho počtu úloh v danom časovom limite. Úloh je 10 a ich náročnosť sa stupňuje. Na realizáciu jednotlivých programov má súťažiaci 4 hodiny. Moja príprava preto spočívala v riešení minuloročných zadaní a študovaní ich vzorových riešení.
          S akými pocitmi a očakávania si išiel do celoslovenského kola? 
          Slovensko patrí ku krajinám s najúspešnejšími stredoškolskými programátormi. Konkurencia teda bola veľká, preto bolo celoštátne kolo pre mňa výzvou. Súťaž prebiehala podobne ako v krajskom kole, úlohy však boli o niečo náročnejšie. Spočiatku som držal krok so súpermi, ale najťažšie úlohy sa mi nepodarilo vyriešiť a preto som sa umiestnil na ôsmom mieste.
          Aké sú tvoje pocity po súťaži? Čo ti súťaž dala do budúcna?
          Určite som chcel skončiť lepšie, no na druhej strane do prvého kola sa zapojilo vyše 600 žiakov. Bolo to moje prvé celoštátne kolo súťaže v programovaní, preto pre mňa bolo veľa vecí nových. V budúcnosti určite budem vedieť, čo očakávať a na čo sa pripraviť. Spoznal som tiež zaujímavých ľudí, ktorí sa venujú programovaniu.
          Čo naprogramuješ najbližšie?
          Práve vyšla nová séria Korešpondenčného semináru z programovania (KSP), takže sa chystám riešiť jej úlohy.
          Ďakujeme za rozhovor. 
          redakcia

    • Kontakty

      • Gymnázium Ivana Kupca
      • sekretariát:
        033/7320946,
        riaditeľka školy:
        033/7320947,
        0948 895 563,
        ekonomické oddelenie:
        033/ 7320 810
      • Komenského 13
        920 01 Hlohovec
        Slovakia
      • 000160164
      • 2021279282
      • Odhlasovanie z obedov je možné len elektronicky cez internet.
        vedúca jedálne: p. Kamendyová
        tel. č. 033/73 20 620
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje