- Jazyk a komunikácia - všeobecné informácie o PK
- Aktivity PK slovenský jazyk (archív)
- Aktivity PK cudzích jazykov (archív)
- Úspechy PK slovenský jazyk (archív)
- Úspechy PK cudzích jazykov (archív)
- Aktivity PK cudzích jazykov od šk.r. 2018/2019 do šk.r. 2020/2021
- Aktivity a úspechy PK Jazyk a komunikácia od šk.r. 2021/2022
Aktivity PK cudzích jazykov (archív)
Návšteva Viedne
Dňa 12.5.2016 sme žiaci 2.A, 2.B a sekundy s p.p.Košťálovou, Kajtárovou a Kurekovou navštívili hlavné mesto Rakúska Viedeň. Sekundani si ako prvé pozreli voskové figuríny v múzeu Madame Tussauds a potom obdivovali zvieratá v ZOO Schönbrunn. My žiaci 2.A a 2.B sme najskôr zavítali do Technického múzea Viedeň, kde sme mali možnosť vidieť exponáty a modely z histórie techniky.
Po dvoch hodinách strávených v Technickom múzeu sme sa vybrali do zámku Schönbrunn, ktoré bolo letným sídlom Habsburgovcov, od roku 1996 je zapísaný na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a dnes je jednou z najkrajších pamiatok Viedne. Absolvovali sme prehliadku vnútorných priestorov zámku, kde sem mali možnosť vidieť ako kedysi žili rakúsko-uhorskí panovníci. Po skončení prehliadky zámku a záhrad sme sa nabití novými informáciami a zážitkami vrátili domov.
autor textu: Lívia Seewaldová , 2.A
Project Competition 2016
Project Competition vydaveteľstva Oxford University Press je opäť tu! Témou tohtoročnej súťaže je Heroes, Myths and Legends. Úlohou je buď vytvoriť plagát vo veľkosti A3 alebo online plagát. Zatiaľ sa zapojili Saška Sobotovičová a Mia Remenárová zo sekundy. Ich plagát je úžasný! Paulínka Jančárová, Tamarka Hladká a Viki Novosadová z tercie zase vytvorili popplet s nádhernými ilustráciami a zaujímavým príbehom.
Angličtinár roka
27. januára 2016 sa konala medzinárodná súťaž Angličtinár roka, v ktorej si žiaci mohli otestovať svoje znalosti angličtiny v úlohách zameraných na gramatiku, slovnú zásobu i čítanie a posluch s porozumením. Z našej školy sa rozhodli súťažiť: Barbora Černá (1.B), Adam Brezoľubský (3.B), Adriana Levčíková (4.B), Lukáš Janík (4.B), Matej Kašťák (4.B), Tomáš Ševček (oktáva) a Jakub Škoda (oktáva). Spomedzi nich sa najviac darilo Jakubovi Škodovi, ktorý získal 109 bodov z celkových 128. Jakubovi držíme palce, aby jeho celkové umiestnenie bolo čo najvyššie, na víťaza totiž čaká mesačný študijný pobyt v Kanade.
Christmas Quiz
Keďže sa blížia Vianoce, na Gymnáziu Ivana Kupca v Hlohovci sme si zorganizovali Vianočný kvíz. Každá trieda vyslala svojich zástupcov, ktorí súťažili v trojčlenných družstvách.
Viac informácíí nájdete tu: Christmas_Quiz.pdf
Školské kolo olympiády v anglickom jazyku
Dňa 10.12.2015 sa konalo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku, ktorého sa zúčastnilo 43 študentov. Súťažilo sa v piatich kategóriách - 1A (Príma, Sekunda), 1B (Tercia, Kvarta), 2A (Kvinta, prváci a druháci), 2B (Septima, Oktáva, tretiaci a štvrtáci) a 2C2 (žiaci, ktorí boli na výmennom pobyte v anglicky hovoriacej krajine). Zúčastnení študenti najprv písali test, ktorý preveril ich gramatiku, slovnú zásobu a schopnosť čítať a počúvať s porozumením. Potom nasledovala ústna časť súťaže, v ktorej študenti diskutovali na základe vizuálneho podnetu a cvičili sa v argumentácii počas riadených dialógov (tzv. "role plays"). Výkony študentov hodnotila odborná komisia zložená z pani profesoriek Konczovej, Lukáčovej a Škodovej.
Na najvyšších miestach sa v jednotlivých kategóriách umiestnili títo študenti:
Kategória 1A
1. miesto - Jakub Gese (Príma)
Kategória 1B
1. miesto - Eduard Zelenay (Kvarta)
2. miesto - Tamara Hladká a Paulína Jančárová (obidve Tercia)
3. miesto - Andrej Morovics (Tercia)
Kategória 2A
1. miesto - Barbora Černá (1.A)
2. miesto - Ján Centko a Eduard Roček (obidvaja Kvinta)
3. miesto - Nicol Polakovičová (Kvinta)
Kategória 2B
1. miesto - Tomáš Ševček (Oktáva)
2. miesto - Adam Brezoľubský (3.B)
3. miesto - Adriana Levčíková (4.B)
Kategória 2C2
1. miesto - Jakub Škoda (Oktáva)
2. miesto - Linda Honíšková (1.B)
3. miesto - Sofia Findorová (Oktáva)
Exkurzia do Viedne
Dňa 3. decembra 2015 žiaci 1.A a 1.B spolu s pani profesorkami Belákovou, Lukáčovou a Toholou navštívili viaceré zaujímavé miesta v susednom Rakúsku. Ich prvou zastávkou bola čokoládovňa Hauswirth v pohraničnom Kittsee. Tam sa žiaci dozvedeli veľa zaujímavého o histórii čokoládovne a o tom, ako sa čokoláda vyrába. Samozrejme mali aj možnosť ochutnať a zakúpiť si ich výrobky. Vo Viedni navštívili prírodovedné múzeum, Stephansdom a katakomby pod katedrálou. Počas prehliadky s pani sprievodkyňou sa oboznámili aj s najzaujímavejšími pamiatkami v centre mesta. Záver exkurzie patril tradičným vianočným trhom pred radnicou.
Táto exkurzia bola realizovaná v spolupráci s predmetovou komisiou Človek a spoločnosť.
Školské kolo Olympiády v nemeckom jazyku
Dňa 7.decembra 2015 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády v nemeckom jazyku. Zúčastnilo sa ho 15 študentov v 2 kategóriách. V kategórii 2A súťažili prváci, študenti kvinty a sexty, kategórii 2B súťažili tretiaci, štvrtáci a študenti oktávy.Súťaž pozostávala z písomnej a ústnej časti, odbornú komisiu tvorili pani profesorky Beláková a Košťálová.
Blahoželáme a prajeme veľa šťastia v ďalšej reprezentácii našej školy.
Súťaž Juvenes Translatores 2015
Prekladateľskú súťaž Juvenes Translatores organizuje Európska komisia každoročne už od roku 2007. Je určená pre študentov vo veku 17 rokov. Zo zaregistrovaných škôl sa účastníci vyberajú náhodným elektronickým losovaním. Počet škôl vybraných z každého členského štátu EÚ sa rovná počtu kresiel daného štátu v Európskom parlamente. Na Slovensku teda môže súťažiť 13 škôl a každú z týchto škôl reprezentujú piati študenti. Tohtoročné kolo súťaže sa konalo 26. novembra 2015 a v našej škole súťažili: Kristína Cibulková (2.B), Vanesa Garová (2.B), Kristián Masaryk (3.A), Filip Radovský (3.A) a Adam Brezoľubský (3.B). Študenti prekladali z angličtiny tento text.
Výsledky súťaže budú známe vo februári a víťazi si prevezmú ocenenia na slávnostnom odovzdávaní cien v Bruseli 14. apríla 2016. Veríme, že naši študenti budú rovnako úspešný ako absolvent nášho gymnázia Martin Šrank, ktorý sa stal národným víťazom tejto súťaže v roku 2011.
Paríž 2015
V čase rozbiehajúceho sa školského roka sme so študentmi 2.B, 3.A a 3.B navštívili šarmantné francúzske mesto na Seine. Cesta autobusom sa zdala byť od piatka druhej popoludní nekonečná, no nakoniec, okolo siedmej hodiny ráno, sme šťastlivo dorazili do práve sa zobúdzajúceho mesta. Vystúpili sme z autobusu a niektorí študenti si mysleli, že to, čo v diaľke vidia, je len maketa Eifelovky. Akási sa im zdala byť mrňavá.
Cez námestie Concorde - Námestie svornosti s obeliskom Louxor sme si to namierili do Tuillerejských - Tehličkových záhrad. Voľné lavičky pri fontánach zívali prázdnotou a ja som si uvedomila, že také prázdne som tieto záhrady ešte nikdy predtým nevidela. Nemuseli sme sa predierať cez davy turistov a domácich, takže prechádzka bola o to jednoduchšia a mimoriadne príjemná. Videli sme väčšinou len ľudí holdujúcich zdravému životnému štýlu, ako prostredníctvom behu tiež využívajú tento ľudoprázdny priestor. Cez záhrady sme sa popod Malý víťazný oblúk - l´Arc du Carrousel dostali až k Louvru - klenotu mesta, ktorý vo svojich útrobách ukrýva vyše 400 000 umeleckých diel. V ten deň ale jeho návšteva nebola na pláne, tak sme sa len odfotili a pokračovali v objavovaní krás mesta. Navštívili sme záhradu Kráľovského paláca - Palais Royal a obdivovali sme Burenove stĺpy. Po moste patriacom zaľúbencom Pont des Arts sme prešli k Francúzskej akadémii, ktorá dohliada na vývin francúzskeho jazyka. Jeden pár zaľúbencov nenechal nič na náhodu a pripevnil si zámku na časť mosta ako vyjadrenie svojej lásky. Paris est si romantique!
Návšteva Múzea d´Orsay - v budove bývalej železničnej stanice – nám priniesla po tej dlhej a namáhavej ceste veľké zadosťučinenie. Diela od Moneta, Maneta, Turnera a ďalších nás na chvíľu preniesli do sveta impresionistov. Farby hrali jedna s druhou a čas plynul veľmi rýchlo.
Cestou z múzea sme popri Seine obdivovali stánky „bouquinistes“ predávajúcich plagáty, pohľadnice a suveníry pripomínajúce Francúzsko. Skrátka, nedalo sa od toho všetkého len tak oči odtrhnúť a prísne oko nášho sprievodcu nám zavše vyčítalo tieto „pozastavenia“.
Nasledovala prehliadka centra mesta. Postupne sme sa dostali až na Ile de la Cité - Ostrov mesta, kde sa nachádza gotická dáma ospievaná V. Hugom – Notre Dame – Chrám Matky Božej. Chrliče chrámu v podobe čertov sledovali práve prebiehajúcu manifestáciu a davy turistov. Odtiaľ bolo už len na skok k Fontáne sv. Michala – k miestu, kde sa začína Quartier latin - Latinská štvrť, rozprestierajúca sa na ľavom brehu rieky Seiny. V reštaurácii Gyros sme si dali kebab s hranolčekmi „french fries“ a hor sa objavovať Sorbonu, Luxemburské záhrady a Pantéon. Ako si tak sedíme v záhradách, ktoré sú, mimochodom, moje najobľúbenejšie, pred nami na kvetoch a kríkoch vystrájajú malé myšky. Bolo príjemné ich pozorovať spolu so zapadajúcim slnkom.
Nasledoval presun a príchod na ubytovanie. „Unimobunky“ Formula, ako to nazvali študenti, nám poskytli to nevyhnutné, čo sme potrebovali po noci strávenej v autobuse a dni, keď sme boli stále na nohách. Naivný človek by si myslel, že konečne nájde trochu odpočinku, ale nie, Paríž vám zaspať nedá. Niektorí študenti ten čas využili na nadväzovanie nových priateľstiev, najmä slovensko-poľských, a na zábavu, ktorá nezostala na druhý deň celkom bez následkov. (V podobe únavy.)
Ráno sme sa zobudili do nového dňa, dali sme si bagetu s maslom a po šálke kávy (takej potrebnej) sme už aj trielili do Versailles. Veľký rad turistov, pochádzajúcich najmä z Ázie, neveštil nič dobré, a tak sme si postáli hodnú chvíľu, kým sme mohli obdivovať palác niekoľkých Ľudovítov. Táto návšteva bola v úplnom protiklade k sobotňajšiemu doobediu, keď sme sem-tam zazreli človiečika. Presun cez jednotlivé sály bol náročný a niekedy som mala pocit, že ten palác praská vo švíkoch. Ľudovít XIV. to poňal naozaj veľkolepo a megalomansky, no za celý svoj život si určite ani nepomyslel, koľko ľudí raz prejde jeho komnatami.
Okolo obeda sme sa od cenných „stariniek“ presunuli do modernej štvrte na severozápade Paríža nazvanej La Défense - Obrana. Spod Grande Arche - Veľkej Archy – moderného víťazného oblúka sme uvideli Champs Elysées – Elyzejské polia, najväčšiu promenádu, ktorej neodmysliteľnou súčasťou je Víťazný oblúk - l´Arc de Triomphe.
Popoludní sme načreli do iného súdka. Naša ďalšia zastávka bola Montmartre – štvrť umelcov a rôznych kultúr - s jediným kopcom v Paríži, na ktorom hrdo stojí a bdie nad celým mestom Bazilika Najsvätejšieho Srdca – Sacré Coeur. Torta - „la tarte“, ako ju nazývajú Parížania, je postavená z bieleho mramoru a svojou architektúrou v románsko-byzantskom štýle naozaj pripomína tortu. Montmartre je štvrť kontrastov – svätý chrám a nočné kluby, prostitútky a kabarety Chat Noir – Čierna mačka a Moulin Rouge – Červený mlyn, malebné námestie Place du Tertre s maliarmi... Slovák tu zažíva kultúrny šok. Pri pohľade na rôznorodosť rás a národností máte dojem, že je tu zastúpená celá zemeguľa. Na malú chvíľu sa zastavíme pri rozžiarenej Eifelovke, ktorá nám dáva dobrú noc, a prenasledovaní predavačmi ponúkajúcimi suveníry nastupujeme do autobusu a odchádzame na ubytovanie. Čaká nás ešte balenie kufrov a krátky spánok, lebo je už neskoro a ráno zasa vstávame zavčasu.
Posledný deň sa prebúdzame do mierne zatiahnutej oblohy, čo neveští nič dobré. Vystupujeme na Tour Eiffel – najskôr pešo, potom výťahom. Výhľad je super, v diaľke obdivujeme zlatú kupolu Invalidovne, kde odpočíva Napoleon. Schádzame dolu, prejdeme Trocaderom a spravíme si spoločnú fotku. Vidíme tu aj dav fotografov loviacich hviezdy modelingu práve uplynulého Fashion week Paris. Prichádzame k Víťaznému oblúku - l´Arc de Triomphe a začína pršať. Nuž, aj tak sme mali šťastie, lebo sprievodca nám vraví, že skupine z jednej hlohovskej školy, ktorá navštívila Paríž mesiac pred nami, pršalo celé tri dni. Spomínam si, že v jednom šansóne sa spieva, aký je Paríž krásny za dažďa, ale pre turistu, ktorý ho vidí len tri dni, to nie je veľmi príjemné.Prechádzku po bulvári Champs Élysées dlhom 2 km a širokom 71 metrov absolvujeme individuálne a opäť sa stretávame pri Carrouselskom oblúku, aby sme konečne začali objavovať Louvre - bývalý Kráľovský palác, dnes múzeum umenia. La Joconde od majstra Leonarda, ako nazývajú Monu Lisu Francúzi, majestátne visí pred davom fotiacich turistov a oproti nej sa nedá zahanbiť ani Svadba v Káne galilejskej od Paola Veroneseho. Na moje prekvapenie Taliani opäť zapožičali Louvru aj Štyri ročné obdobia od Arcimbolda, ktoré som márne hľadala pred pár rokmi. K ďalším dvom skvostom, k milétskej Venuši a samotráckej bohyni Niké, sa predierame cez dav turistov, míňajúc Madame Recamier od J. L. Davida. So študentmi sme vypočítali, že keby sme sa chceli pristaviť pri každom diele aspoň 5 sekúnd bez premiestňovania, potrebovali by sme viac ako 23 dní strávených v tomto múzeu.
Louvrom končíme prehliadku mesta. Plavba loďou po Seine je už "passé" vzhľadom na stále výdatnejší dážď. Zastavíme sa ešte v obchodíku kúpiť hmatateľné jedlé spomienky, nech prinesieme niečo z atmosféry aj domov, a premočení nastupujeme do autobusu. Osvietený osvetlený Paríž nám dáva zbohom. Prechádzame ešte okolo Seiny popod budovu Ministerstva financií, ktoré má jednu nohu na suchu a tá druhá je ponorená v rieke. Skutočne je to mesto kontrastov a nechá vás opantať sa ním tak, že ho túžite navštíviť vždy znova a znova.
Au revoir, mon amour Paris!
Mgr. Martina Vranikovičová
Foto: Mgr. Danka Filipková
Európsky deň jazykov na našej škole
Študenti triedy príma a seminaristi predmetu ekonomika z oktávy, 4.A a 4.B dnes spolu s vyučujúcou Tatianou Škodovou a riaditeľkou školy PaedDr. Danicou Bartoňovou oslávili Európsky deň jazykov. Svojimi aktivitami oslávili jazykovú rozmanitosť v Európe a podporili jazykové vzdelávanie.
Z iniciatívy Rady Európy, Štrasburg, sa Európsky deň jazykov oslavuje každoročne 26. septembra už od roku 2001.
Všeobecnými cieľmi Európskeho dňa jazykov sú:
Upozorniť verejnosť na dôležitosť štúdia jazykov a diverzifikácie škály študovaných jazykov s cieľom prispieť k rozvoju mnohojazyčnosti a interkultúrneho porozumenia;
Podpora bohatej jazykovej a kultúrnej rozmanitosti Európy, ktorú je nevyhnutné zachovávať, chrániť a rozvíjať;
Podpora celoživotného jazykového vzdelávania v školách i mimo škôl, či už na študijné účely, pre odborné potreby, za účelom mobility alebo pre zábavu a vzájomnú výmenu poznatkov a skúseností.
Naši študenti sa oboznámili s mnohými zaujímavými faktami súvisiacimi s jazykmi, primáni mali možnosť vyhrať zaujímavé ceny. Štvrtáci si skúsili využívanie tzv. Speaking frames, ktoré sú veľmi populárne vo vzdelávaní vo Veľkej Británii, o ktorých využití získala Tatiana Škodová mnohé informácie počas svojho pobytu v Cambridge v rámci Erasmus +. Pridanou hodnotou projektu bolo i vzdelávanie zamerané na vzájomnú toleranciu, chápanie rozmanitosti a multikultúrnosť a proti rasovej a akejkoľvek inej neznášanlivosti. Naši budúci ekonómovia sa oboznámili aj s nevyhnutnosťou znalosti cudzích jazykov pre uplatnenie sa na trhu práce.
Exkurzia do Provensálska
V dňoch 6.-12.septembra 2014 sme sa my študenti a profesori našej školy zúčastnili exkurzie do nádhernej južnej oblasti Francúzska nazývanej Provensálsko.Tento kraj svojim pôvabom prilákal nielen nás frankofónov, ale aj ľudomilov francúzskej kultúry. Je to kraj levandule, voňavých bylín, cikád, Stredozemného mora zohrievaného slnkom, ktoré sa podobá slnečniciam zaplavujúcim polia, kraj dobrého vína a zdravého, ale chutného jedla. Provensálci by určite dodali, že netreba zabudnúť na pastis, hru petanque a sady olivovníkov, borovice v tvare slnečníkov a mistrál a Marcela Pagnola.Prehliadka nám trvala 5 dní a veru by sa nenašiel nikto, kto by sa tam nechcel vrátiť ešte raz. Navštívili sme Monaco a jeho Oceánografické múzeum a tiež Kniežací palác. Nielen chlapci obdivovali zákruty trate Formule 1 a hlavne autá, ktoré tam jazdili po cestách s veľkou noblesou. Niektoré dievčatá zariskovali v Kasíne a veruže sa na ne usmialo šťastie.Oči sme si nechali vyočiť na balkónoch pretvorených na malé zelené záhrady poskytujúce svojmu pobývajúcemu príjemné posedenie v tieni. Prvý deň sme ešte stihli pozrieť dedinku Eze a nádhernú záhradu kaktusov, sukulentov a krásnych sôch, hore na samom kopci, ako odmenu za celodenné chodenie.Na druhý deň sme sa presunuli do Cannes, mesta presláveného filmovým festivalom. Festivalový palác práve prestavovali a aj keď sme nestretli hviezdy svetového kalibru prichytili sme pri fotení "dvorného" fotografa Andreja P. Presunuli sme sa do mestečka Grasse - kolísky výroby parfémov. Prehliadka v parfumérii Fragonard sa pre niektorých skončila značným úbytkom financií. No proste niektorým vôňam nebolo možné odolať. No nekúpte to! Pekne navoňaní sme v ten deň stihli ešte prehliadku mesta tisícich fontán - Aix-en-Provence. Počas prehliadky sme mohli plnými dúškami vdychovať atmosféru mesta, v ktorom mal ateliér aj taký umelec ako Paul Cézanne.Na tretí deň na nás čakalo údolie pri cisterciánskom kláštore Sénanque. Možno vám názov nič nenapovedá, ale fotky levanduľových polí v okolí kláštora sú známe po celom svete.Levanduľa bola síce už dávno pokosená, ale jej príjemná vôňa bola všadeprítomná - omniprésent, ako by povedali Francúzi. Cestou späť nás "zasiahlo" prekvapenie v podobe Gordes. Tí, ktorí ste videli film "Dobrý ročník" si určite spomeniete na prekrásnu scenériu dedinky vybudovanej na kopci, keď Max prichádza do tejto oblasti, kde ako dieťa trávil letné prázdniny. Bol to úžasný pohľad na panorámu zeleného Luberonu a dedinky postavenej na kopci v jednotnom štýle, čo je u nás také zriedkavé. Úprimne som závidela tým ľuďom z maliarskeho krúžku sediacim na ceste a usilujúcim sa zachytiť tú nádheru na plátno či papier. No mali sme pred sebou ešte veľa plánov, tak sme nakoniec do toho autobusu nastúpili.Po ceste do pápežského mesta sme sa zastavili pri vyše 2000 rokov starej historickej pamiatke - akvadukte Pont du Gard. Je vysoký 49 m a 275 m dlhý a v rieke, ktorá pod mím tečie sme si mnohí zvlažili svoje unavené nohy a menovaný Adam K. sa v tej vode aj dobre vyšantil. Z Avignonu na nás už vyzeral Pápežský palác, ktorý bol nedočkavý a rozmýšľal, či mu nedáme košom. S pamiatkami je to inak ako s naším ľudským ponímaním veku, tu platí - čím staršie, tým vzácnejšie - a tak sme sa vybrali na obhliadku paláca. No boli sme aj nemilo prekvapení, že okrem dejín sa tu nejakou chybou systému dostalo aj moderné umenie, čo by nebolo tak zlé, keby nebolo miestami až šokujúce. S myšlienkou, ako hovoria Francúzi: "A chacun son gout!", - Proti gustu žiaden dišputát! som opúšťala brány paláca, už asi nie úplne chápajúca, či to naozaj platí vo všetkých oblastiach. Zážitok z paláca ale vynahradil Avignonský most a petite chanson "Sur le pont d´Avignon" odprezentovaná veselými oktávamni.Na predposledný deň sa veľmi tešil už menovaný Adam K., ktorý je fanúšikom futbalového klubu Olympique de Marseille. Marseille - to je od tej návštevy pre mňa nielen mesto rybárov ale aj mesto neustále pretvárajúce svoju tvár. Možno viete, možno nie, toto mesto bolo spolu s našimi Košicami vyhlásené v roku 2013 za mesto kultúry. Sprístupnilo svojim obyvateľom krásnu pobrežnú časť vybudovaním modernej promenády. Mesto sme obdivovali z vrcholu kopca, na ktorom stojí bazilika Notre Dame de la Garde - bazilika Panny Márie Ochrankyne. Sem sme sa dostali turistickým vláčikom, ktorý nás viezol po úzkych preplnených cestičkách. Odtiaľ bol krásny výhľad nielen na mesto, na marseillskú katedrálu, ale aj na hrad Chateau d´If, ktorý slúžil ako väznica. Medzi jej väzňov patril aj gróf Monte Christo, hrdina románu Alexandra Dumasa st. Adam K. samozrejme obdivoval v diaľke sa črtajúce obrysy štadióna "Fialiek". Osobné voľno sme niektorí využili aj na zadosťučinenie našim chuťovým pohárikom a tak sme si pochutili na rôznych špecialitách a aj na tej marseillskej "Bouillabaisse" - rybacej polievke podávanej s krutónikmi s cesnakovou majonézou alias "hrdzou". Cestou na ubytovanie sme stihli prebehnúť vyhľadávané snobské Saint Tropez a Pavol alias Paul V. stihol zapózovať v dutom kmeni stromu pred radnicou známou z filmu "Žandár zo Saint Tropez". Na Zvonicu sme naďabili, keď tu zrazu na nás vykukla z jednej úzkej uličky. Brigitte Bardot sme nestretli, ale aspoň sme videli park, kam chodí venčiť svojich psíkov. Niektorí z nás nevedeli odtrhnúť oči od luxusných jácht a tak sa pri čakaní na neznámu filmovú hviezdu, ktorá mala prísť zakotviť loď do prístavu, trošku pozabudli a oneskorili sa k autobusu:(Posledný deň sa niesol v znamení oddychu, ktorý sme si dopriali po prehliadke krásneho mesta Nice, ktoré stelesňuje francúzsku riviéru. Anglická promenáda, legendárny hotel Negresco, tradičné "marché" (mercato v podaní našej sprievodkyne), ktoré sa popoludní premenilo na terasy rešaurácií, centrum mesta s rôznorodými vôňami, mesto, ktoré milovali Chagall a Matisse. To tu sa otvára brána do Provensálska, ak ešte len prichádzate navštíviť túto časť Francúzska. Našli sme ešte silu na výstup na vyhliadku nad mesto s výhľadom na starý prístav. Kto sa namočil do mora na štrkovej pláži ako prvý? Zdenka B., Michelle C., alebo Kristínka V. s To je tajomstvo.My sme v Nice dvere za Provensálskom zatvorili, ale naše hlávky a srdiečka zostávajú otvorené objavovaniu nových miest. Pridajte sa nabudúce k nám a objavíte možno aj seba:)frankofónka Martina VranikovičováŠkolské kolo olympiády v nemeckom jazyku
Dňa 9.12.2014 sa konalo školské kolo ONJ. Žiaci súťažili vo 2 kategóriách:
2A (prváci, druháci, kvinta) a 2B (tretiaci, štvrtáci, septima).
Súťaž pozostávala z písomnej časti (čítanie a počúvanie s porozumením, gramatický test) a z ústnej časti (opis obrázkov, situačný rozhovor).
Odbornú komisiu tvorili vyučujúce NJ Mgr. Beláková a Mgr.Košťálová.Súťažiacim ďakujeme za účasť a víťazom srdečne blahoželáme.
1.miesto v kategórii 2A : Marek LUKŠIC /2.B/
1.miesto v kategórii 2B : Lívia LUKŠICOVÁ /4.B/
Želáme im veľa úspechov pri ďalšej reprezentácii našej školy :-)
Školské kolo olympiády v anglickom jazyku
Olympiáda v anglickom jazyku má na našom gymnáziu dlhú tradíciu. Veľa študentov má záujem vyskúšať si svoje jazykové znalosti a zručnosti a porovnať sa so svojimi rovesníkmi. Tí najlepší nás úspešne reprezentujú v okresných, krajských a aj na celoslovenskom kole olympiády. V tomto školskom roku sa školské kolo uskutočnilo dňa 8.12.2014 a zúčastnilo sa ho 28 študentov, ktorí súťažili v piatich kategóriách - 1A (Príma, Sekunda), 1B (Tercia, Kvarta), 2A (Kvinta, prváci a druháci), 2B (Septima, Oktáva, tretiaci a štvrtáci) a 2C2 (žiaci, ktorí boli na výmennom pobyte v anglicky hovoriacej krajine). Zúčastnení študenti najprv písali test, ktorý preveril ich gramatiku, slovnú zásobu a schopnosť čítať a počúvať s porozumením. Potom nasledovala ústna časť súťaže, v ktorej študenti diskutovali na základe vizuálneho podnetu a cvičili sa v argumentácii počas riadených dialógov (tzv. "role plays"). Výkony študentov hodnotila odborná komisia zložená z pani profesoriek Konczovej, Lukáčovej a Škodovej.
Na najvyšších miestach sa v jednotlivých kategóriách umiestnili títo študenti:
Kategória 1A
1. miesto - Tamara Hladká (Sekunda)
2. miesto - Paulína Jančárová (Sekunda)
3. miesto - Andrej Morovics (Sekunda)
Kategória 1B
1. miesto - Ján Centko (Kvarta)
2. miesto - Nicol Polakovičová (Kvarta)
3. miesto - Eduard Roček (Kvarta)
Kategória 2A
1. miesto - Adam Brezoľubský (2.B)
2. miesto - Dominika Bezdeková (2.B)
3. miesto - Marcel Masaryk (Kvinta)
Kategória 2B
1. miesto - Tomáš Ševček (Septima)
2. miesto - Roman Sobkuliak (Septima)
3. miesto - Martin Toman (Oktáva)
Kategória 2C2
1. miesto - Martin Vidlička (Oktáva)
2. miesto - Zuzana Jantáková (3.B)
3. miesto - Sofia Findorová (Septima)
Návšteva z Kalifornie
Katarína Čuláková je študentkou Oktávy a minulý školský rok strávila na výmennom pobyte v USA. Do školy chodila v Kalifornii, kde bývala u Sandry Woods, ktorá je zároveň koordinátorkou agentúry EF sprostredkujúcej výmenné pobyty študentov. Sandra počas svojej cesty po Európe navštívila aj Hlohovec a naše gymnázium. 6. októbra porozprávala žiakom 2.A a 2.B o živote mladých ľudí v USA, o základných rozdieloch medzi našim a americkým systémom vzdelávania a najmä o tom, na čo si majú dávať pozor, ak uvažujú, že sa tiež zúčastnia študijného pobytu v USA.
Katka Čuláková a Sandra Woods
Divadelné predstavenie v anglickom jazyku
3. októbra sa žiaci 4.A, 4.B a Oktávy zúčastnili spolu s p. prof. Barekovou a p. prof. Lukáčovou anglického divadelného predstavenia. V bratislavskom Istropolise mali možnosť vidieť hru Frankenstein motivovanú románom Mary Shelley v podaní divadelnej spoločnosti American Drama Group Europe. Pre všetkých to bol hodnotný umelecký zážitok a zároveň príležitosť overiť si svoje znalosti angličtiny.
Fotografie sú zverejnené so súhlasom p. Svatopluka Schläfera, ktorý je zástupcom ADGE pre Českú republiku a Slovensko.
Európsky deň jazykov
Európsky deň jazykov sa oslavuje z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu každoročne 26. septembra už od roku 2001. Jeho cieľom je podnietiť 800 miliónov Európanov zo 47 členských štátov Rady Európy, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov. S presvedčením, že jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie väčšieho interkultúrneho porozumenia a kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva nášho kontinentu, Rada Európy podporuje mnohojazyčnosť v celej Európe.
Na Gymnáziu Ivana Kupca sme pre žiakov počas tohto dňa pripravili viacero zaujímavých aktivít. Na hodine nemeckého jazyka absolvovali žiaci 4.B pod vedením p. prof. Belákovej jazykový kvíz. Pre žiakov 4.A a 4.B pripravila p. prof. Lukáčová na hodine anglického jazyka kvíz o jazykoch vo svete, pozreli si krátky motivačný film o polyglotke (mladej žene, ktorá ovláda viacero jazykov) z Francúzska a oboznámili sa so zaujímavosťami o slovenčine a britskej i americkej angličtine. Výhercovia kvízov boli odmenení drobnými cenami. P. prof. Škodová sa na ekonomike zamerala na význam znalosti cudzích jazykov z ekonomického hľadiska - pre konkurencieschopnosť, pre uplatnenie sa na pracovnom trhu, pre napredovanie EÚ, ale aj z hľadiska jazykovej diverzity v EÚ, pochopenia kultúry a na dôležitosť vzájomného porozumenia medzi ľuďmi a tolerancie. Žiakom Septimy prezentovala základné informácie o projekte eTwinning, na ktorom budú v tomto školskom roku pracovať.
Žiaci nášho gymnázia sa pri príležitosti osláv Európskeho dňa jazykov zapojili aj do súťaže Prelož a zaspievaj. Laura Adamkovičová, Martina Opetová, Martin Hradský a Roman Sobkuliak zo Septimy spolu s Barborou Vrtíkovou z Kvinty do angličtiny preložili a naspievali pieseň Mira Žbirku Bezchybná s anglickým názvom Flawless. flawless.mp3 Lívia Doležalová zo 4.B preložila a nahrala vlastnú pieseň pod názvom Day By Day. Day_by_day_master.mp3