- Global education week 2019 _ Týždeň globálneho vzdelávania 2019_11. - 15. novembra 2019
- AmbEDK - Platforma ambasádoriek a ambasádorov európskej demokratickej kultúry
- Jeden svet na stredných školách
- Living Memory
- Študenti v pohybe
- Študentské voľby 2020
- Zelená škola 2018 - 2020
- Road2FEI 2019-2020
- eTwinning
- CLIL
- Erasmus+ projekty
Erasmus+ projekty
Medzinárodné stretnutie partnerov „Exchanges for all“ v Dánsku
V dňoch 06.01.2020 – 10.01.2020 sa naša škola zúčastnila medzinárodného stretnutia koordinátorov projektov Erasmus+, ktoré iniciovala a financovala škola Sophieschol v meste Nykobing, Falster v Dánsku.
Partneri tejto dánskej školy z Lotyšska, Litvy, Estónska, Fínska, Švédska, Dánska, Poľska a po prvýkrát aj zo Slovenska sa počas týchto dní mali možnosť oboznámiť s dánskym školským systémom formou prednášok, návštev základnej školy a gymnázia v Nykobingu a spoločných rozhovorov s učiteľmi rôznych základných a stredných škôl v tomto okrese. Účastníci stretnutia však najmä viedli odborné diskusie o príprave rôznych spoločných projektov v školskom roku 2020/2021 (prípadne 2020/2022/2023) a pripravovali konkrétne žiadosti o granty v spolu 8 projektoch Erasmus+ a Nordplus Junior, čo znamená, že všetky náklady na spoločné budúce aktivity by boli hradené z fondov Európskej komisie.
Školy v Škandinávii sú veľmi aktívne v rozvíjaní podobných partnerstiev, pretože sú presvedčené, že podporujú výmenu osvedčených postupov a testovanie nových inovatívnych prístupov, ktoré riešia ich podobné problémy. A tak poskytujú všetkým zúčastneným možnosť zvyšovať kvalitu výučby a rozvíjať zručnosti pre život.
Návšteva mesta Nykobing, ktoré má približne toľko obyvateľov ako Hlohovec, v tejto baltickej krajine, ktorá svojou veľkosťou pripomína Slovensko vyvoláva mnohé ďalšie porovnania. Ak prehliadneme materiálne zabezpečenie škôl, je to najmä obrovská škála príležitostí, ktoré sú ponúkané ich žiakom a študentom, čo môže vzbudzovať náš záujem.
Na našej škole veríme, že možnosti spolupráce, ktoré vyplynuli z tohto medzinárodného stretnutia, prinesú našim študentom a učiteľom veľa pozitívnej inšpirácie a prispejú k zvyšovaniu povedomia o dôležitosti kooperácie na európskej úrovni.
Ivana Fáziková, GIK Hlohovec
„Skvelý kurz, obrovské množstvo získaných vedomostí a zručností, inšpiratívni priatelia...“
Takýmto spôsobom hodnotil každý z viac ako 30 účastníkov z Fínska, Poľska, Litvy, Slovenska, Maďarska a Nemecka šesť dní (21.07.2019 - 26.07.2019), ktoré sme spoločne strávili v druhom najväčšom meste Portugalska, v Porte, na našom poslednom warm-up stretnutí, ktoré bolo symbolickou aj doslovnou bodkou za týždňom postupného vzájomného spoznávania kultúrnych rozdielov, národných charakteristík, školských špecifík a našich individuálnych preferencií a skúseností.
Vďaka vynikajúcej organizácii a premyslenej štruktúre kurzu „Project management for cross-cultural exchange projects in Europe“, organizovanom nemeckým inštitútom IfeL sídliacim v Hamburgu a financovanom v rámci programu Erasmus+, KA1 Vzdelávacia mobilita jednotlivcov, sme získali nielen neoceniteľné vedomosti o jednotlivých fázach, rôznych stratégiách a možnostiach medzinárodnej projektovej práce v rámci platformy Európskej Komisie Erasmus+, zdokonalili sme si komunikačné, jazykové, interkultúrne, analytické a „mäkké“ zručnosti, ale upgradovali sme aj svoju vnútornú motiváciu a povedomie o aktívnom európskom občianstve.
Všetky aktivity boli založené na integrácii teórie nielen s praxou formou prednášok, workshopov a diskusií v rôznych malých skupinách, ale zároveň ich súčasťou bolo aj vzájomné zdieľanie predchádzajúcich skúseností účastníkov z iných projektov a analýza prípadových štúdií. Zároveň sme mali každodennú možnosť konzultovať rôzne aspekty projektovej práce s niektorým z účastníkov alebo organizátorov kurzu. Prostredníctvom konzultačných hodín alebo jednoducho cez „Coffee Break“ alebo i počas spoločných výletov do malebného historického centra mesta Porto, presláveného centra vinárskeho priemyslu Vila Nova de Gaia, či kolísky portugalského národa – mestečka Guimarães.
Každý z nás - účastníkov si bude určite pamätať profesionálne a veľmi informatívne Sorenove prednášky, inšpiratívne, tvorivé a srdce – potešujúce interaktívne aktivity s Mandy, užitočné a skúsené rady od Dzintry a Reinharda, vtipnú a sviežu prezentáciu o fínskych stereotypoch v podaní Piia, veľmi poučné a podrobné komentáre o úspešných poľských projektoch od Moniky a Kamily, či záverečné melodické a výstižné vystúpenie Ruth, Kathrin a Jensa atď...atď...
Na Gymnáziu Ivana Kupca v Hlohovci, veríme, že účasť na tejto mobilite bude ďalším dôležitým krokom ku internacionalizácii našej školy a smerom ku holistickému prístupu k učeniu a že šírenie poznatkov a zručností získaných počas tohto kurzu bude stimulovať motiváciu pre aktívne medzinárodné vzdelávanie a spoluprácu a zefektívni prácu našej školy na európskych projektoch rozvíjajúcich široké spektrum záujmov, zručností a kvalifikácie našich študentov a učiteľov.
Ivana Fáziková, GIK Hlohovec